E FUNDIT/ Stuhi rrufesh në Shkodër, plagosen 3 shtetas
3 rregulla mëngjesi që duhet të ndiqni për të humbur peshë
Pëlqej
Jo të gjitha mëngjeset janë krijuar të barabartë: disa prej tyre nuk ju ndihmojnë të humbni peshë, kështu që duhet të jeni të kujdesshëm, shkruan Sovrani.info

Ndiqni këto rregulla të mëngjesit për të humbur peshë:

Hani mëngjesin sapo të zgjoheni

Studimet kanë zbuluar se ngrënia e mëngjesit ndihmon në ruajtjen e metabolizmit tuaj, prandaj sigurohuni që të hani brenda 30-60 minutave pas zgjimit për të djegur yndyrën e tepërt. Ushqimi i mëngjesit është gjëja e parë që ju ndihmon të mos ndiheni aq të uritur më vonë gjatë ditës. Por, çka nëse nuk jeni person që hani mëngjesi? Atëherë mund të përgatitni një ‘smoothie’ për ta pirë.

Rëndoni ushqimin me proteina

Një mëngjes i lartë me proteina, vezë dhe kos, mund të shmangë urinë, duke ju ndihmuar të hani më pak dhe në fund të humbni peshë. Një studim zbuloi se gratë që hanin në mëngjes vezë kanë humbur dy herë më shumë peshë se gratë që filluan ditët e tyre me bukë. Proteina në vezë zvogëlon urinë, gjë që ju ndihmon të hani më pak kalori gjatë gjithë ditës.

Hani banane

Një mëngjes me banane mund t’ju ndihmojë të digjni kalori si dhe të jeni të ngopur gjatë ditës. /albeu.com/
Shtuar më 13/09/2017, ora 16:41
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori