3 gjërat negative që sjell konsumimi i qumështit
Aftësitë kuruese të qumështit njihen pasi përmban vitaminë D dhe ul rrezikun e frakturave në kocka.

Por një studim i fundit thotë se konsumimi i më tepër se 3 gotave në ditë mund të shkaktojë probleme serioze. Në këtë artikull do t’ju njohim me 3 cilësi negative të qumështit.

Qumështi është burimi më i mirë i kalciumit

Qumështi nuk është burimi më i mirë i kancerit, iu besohet apo jo ky tashmë është një fakt. Kalciumi që vjen nga qumështi
absorbohet me shumë vështirësi nga trupi ynë. Dhe nëse nuk konsumoni qumësht ju ende do të furnizoheni me kalcium duke konsumuaur perimet e gjelbra.

Qumështi ju siguron kocka të forta

Njësoj si përmendëm më lart, sasia e kalciumit që marrim nga qumështi më shumë shërben për marketing. Studimet kanë treguar se qumështi harxhon kalciumin që kockat tona kanë, dhe studimet bazohen në faktin se vendet të cilët kanë numër më të madh të pacientëve të sëmurë me osteoporozë janë ato vende ku konsumohet më tepër qumësht.

Qumështi nuk është i “pafajshëm”

Industria e qumështi nuk tregon faktin se viçat e lopëve pas lindjes dhe shkëputjes së gjidhënies nga lopët ushqehen me suplemente, dhe lopët kalojnë tortura për të nxjerrë qumësht në mënyrë që të ketë prodhim. /albeu.com/

Shtuar më 12/01/2017, ora 16:53

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori