"1001" dobitë që na dhuron fiku
Fiku është një prej frutave të shijshme të sezonit veror, por ka edhe shumë vlera ushqyese.

Fiku është i rëndësishëm për sistemin imunitar pasi ka përbërje fibrash, të cilat ndihmojnë me tretjen.


Për shkak se përmban kalium, konsumimi i fikut parandalon sëmundjet kardiovaskulare.

Disa prej përfitimeve të tjera që mund të merrni nga fiku janë vitamina A. magnezi, burim të cilin e ruan edhe kur thahet.

Magnezi është një lëndë ushqyese e rëndësishme për funksionin e muskujve dhe nervave, shëndetin e kockave si dhe ruajtjen e nivelit të sheqerit në gjak.

Shtuar më 15/09/2019, ora 16:57
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori