1 filxhan nga ky çaj, zëvendëson 1 orë palestër
Bima e tumerikut, sipas studimit të fundit të botuar në gazetën amerikane të Kardiologjisë, ul rrezikun e krizave në zemër me 56 për qind.
Ky çaj i konsumuar përditë ka të njëjtin efekt pozitiv në sistemin kardiovaskular, sikur të bënit 60 minuta ushtrime në palestër.

8 arsye për të përdorur tumerik çdo ditë:

1. Tumeriku ka një efek anti-mikrobial që shkatërron infeksionet bakteriale dhe virale.

2. Ai trajton në mënyrë efektive sëmundjet e frymëmarrjes.

3. Ai është një ilaç i fuqishëm kundër të ftohtit dhe gripit.

4. Studimet kanë treguar se ‘curcumin-i’ mund të ndihmojë në parandalimin e rritjes së kancerit të prostatës, të gjirit, të lëkurës, të mushkërive dhe zorrës së trashë.

5. Ndihmon për largimin e helmeve të mëlçisë.

6. Sëmundja e Alzheimer-it mund të ngadalësohet duke marrë rregullisht ekstraktin e turmenikut.

7. Është një ndihmës i fuqishëm natyral anti-inflamator, për njerëzit që vuajnë nga dhimbjet në gju dhe kyçet e këmbës, për ata që merren me sport. Gjithashtu, ai ndihmon edhe në zvogëlimin e efekteve të artritit dhe sëmundjeve të sistemit imunitar.

8. Përshpejton shërimin e plagëve të ndryshme.

Çaji i tumerikut

Përfitimet e kësaj bime janë falë përbërsit ‘curcumin’, që gjendet te tumerikut, shkruan shije.al:

– 150 mg pluhur turmeriku në ditë për 8 javë ju sjell përfitime për funksionimin e zemrës

– Përbërja e ‘curcumin’ te ekstrakti i tumerikut është rreth 2 për qind.

– Një lugë çaji me ekstrakt tumeriku në ditë është minimumi i sasisë së nevojshme. Në farmaci mund të gjeni të gatshme dhe kapsula me tumerik.

– Pak tumenik në gatimet tuaja dhe mund t’i bëni më të shijshme, duke përmirësuar edhe shëndetin
Shtuar më 13/05/2017, ora 11:11
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori