Gjethet e manave, ilaç kundër diabetit
Fruti i manit është i ëmbël dhe i shijshëm, ku përbëhet prej sferave të imta të lidhura në kokrra. Gjethet e tyre janë të mrekullueshme, pasi janë një ilaç natyral kundër diabetit.

Manat e bardhe kanë veti të luftojne kolesterolin dhe dhjamin e tepert. Ato mbrojnë neuronet, rregullojne sheqerin në gjak në saje të fibrave bimore, si dhe luftojnë pagjumesinë dhe artritin.

Jo vetëm kaq, pasi gjethet e thara të manit kanë efekt shumë të dobishëm në rregullimin e diabetit. Ato mund ti perdorni si çaj. Ky frut jep efekte të shkëlqyera nëse konsumohet i sapo keputur nga pemët. Nëse bëjmë një krahasim me shumë fruta të tjera, ai permban më pak sheqer, më shume fibra dhe proteina. /albeu.com/
Shtuar më 29/08/2014, ora 11:38
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori