Albeu.com http://www.albeu.com/ sq Lajmet e ofruara nga Albeu.com Albeu.com Feed Generator iPhone 12 gati të vijë në treg më shpejt se mendoni //www.albeu.com/kuriozitete/iphone-12-gati-te-vije-ne-treg-me-shejt-se-mendoni/525371/ <img src="//www.albeu.com/dokumenta/thumb/iphone-11-renders-kaymak-1.jpg" border="0" align="left">Kompania Apple, do të fillojë të prodhojë në masë iPhone 12 nga korriku për të dalë shumë shpejt në treg. Kohët e fundit ka pasur një informacion në rritje se Apple do të shtyjë prezantimin nga shtatori në tetor për shkak të krizës së koronavirusit. Për shkak të rrjedhjes së lajmeve masive nga Thu, 04 Jun 2020 00:00:53 +0200 //www.albeu.com/kuriozitete/iphone-12-gati-te-vije-ne-treg-me-shejt-se-mendoni/525371/ Rekord i ri/ Regjistrohet shpejtësia më e madhe e Internetit ndonjëherë //www.albeu.com/kuriozitete/rekord-i-ri-regjistrohet-shpejtesia-me-e-madhe-e-internetit-ndonjehere/523632/ <img src="//www.albeu.com/dokumenta/thumb/internet13.png" border="0" align="left">Studiuesit në Australi pretendojnë se kanë regjistruar shpejtësinë më të madhe të të dhënave në internet. Një ekip nga universitetet ?Monash?, ?Swinburne? dhe ?RMIT? regjistroi një shpejtësi të të dhënave prej 44.2 terabitë për sekondë (Tbps). Me atë shpejtësi, përdoruesit mund të shkarkojnë m Sat, 23 May 2020 15:39:09 +0200 //www.albeu.com/kuriozitete/rekord-i-ri-regjistrohet-shpejtesia-me-e-madhe-e-internetit-ndonjehere/523632/ ALBtelecom ofron akses të mësimeve në distancë përmes platformës School Me //www.albeu.com/teknologji/albtelecom-ofron-akses-te-mesimeve-ne-distance-permes-platformes-school-me/519463/ <img src="//www.albeu.com/dokumenta/thumb/600x400.jpg" border="0" align="left">Në shtëpitë ku ka ALBtelecom, dija nuk ndalon edhe në ditët e izolimit. Zhvillimet në përballimin e ditëve të vështira, të krijuara nga emergjenca e Covid-19 kanë ndryshuar mënyrën e përditshmërisë sonë dhe të bashkëveprimit me njëri-tjetrin. Kufizimet në aktivitetet tona ditore kanë shtuar domos Mon, 27 Apr 2020 19:20:13 +0200 //www.albeu.com/teknologji/albtelecom-ofron-akses-te-mesimeve-ne-distance-permes-platformes-school-me/519463/ Si koronavirusi ndihmoi TikTok-un të gjente ''zërin'' e tij //www.albeu.com/kryetitull/si-koronavirusi-ndihmoi-tiktok-un-te-gjente-zerin-e-tij/519230/ <img src="//www.albeu.com/dokumenta/thumb/tikk.jpg" border="0" align="left">Në të gjithë vendin, në dhomat e gjumit të adoleshentëve dhe apo kudo nëpër shtëpi, njerëzit të bllokuar nga koronavirusi po përdorin gjithnjë e më shumë TikTok. Themeluar në vitin 2012 nga sipërmarrësi kinez Zhang Yiming, TikTok është një nga aplikacionet më të njohura për ndarjen e videos në b Sun, 26 Apr 2020 10:45:40 +0200 //www.albeu.com/kryetitull/si-koronavirusi-ndihmoi-tiktok-un-te-gjente-zerin-e-tij/519230/ Deri me 50 njerëz, kjo është platforma e re e Facebook //www.albeu.com/teknologji/deri-me-50-njerez-kjo-eshte-platforma-e-re-e-facebook/519121/ <img src="//www.albeu.com/dokumenta/thumb/facebook91.jpg" border="0" align="left">Facebook do të nxjerrë në treg një platformë konkurrente të Zoom që lejon deri në 50 njerëz të flasin në video. Platforma e quajtur Messenger Rooms, lejon këdo që ka një profil në Facebook të krijojë një mbledhje dhe të ftojë miqtë, edhe nëse miqtë nuk janë përdorues Facebook-u. Konferencat pë Sat, 25 Apr 2020 12:37:36 +0200 //www.albeu.com/teknologji/deri-me-50-njerez-kjo-eshte-platforma-e-re-e-facebook/519121/ WhatsApp nuk ndalet, nxjerr "Sticker" të rinj për koronavirusin (FOTO LAJM) //www.albeu.com/foto-lajm/whatsapp-nuk-ndalet-nxjerr-sticker-te-rinj-per-koronavirusin-foto-lajm/518826/ <img src="//www.albeu.com/dokumenta/thumb/whatsapp-stickers-featured-final.jpg" border="0" align="left">WhatsApp ka lancuar ?sticker? të rinj me fokus tek karantina. Gjithsej janë 21 të tilla që u krijuan në partneritet me Organizatën Botërore të Shëndetit. Duhet të rinovoni aplikacionin për të hyrë në paketën e re të ?sticker?: "Së bashku në shtëpi". Ato përmbajnë vizatime që shërbejnë si kujt Thu, 23 Apr 2020 15:42:08 +0200 //www.albeu.com/foto-lajm/whatsapp-nuk-ndalet-nxjerr-sticker-te-rinj-per-koronavirusin-foto-lajm/518826/ Vodhi 25 milionë dollarë, hakeri i kthen mbrapsht pas disa ditësh //www.albeu.com/teknologji/vodhi-25-milione-dollare-hakeri-i-kthen-mbrapsh-pas-disa-ditesh/518768/ <img src="//www.albeu.com/dokumenta/thumb/haker9.jpg" border="0" align="left">Një pirat kompjuterik që ka mbetur ende misterioz raportohet t?i ketë kthyer 25 milionë dollarë fonde të vjedhura platformës së shkëmbimeve të kriptovalutave dForce pasi i mbajti ato për dy ditë. Sipas themeluesit të kësaj platforme, hakeri arriti t?i tërhiqte ilegalisht këto 25 milionë dollarë n Thu, 23 Apr 2020 10:36:49 +0200 //www.albeu.com/teknologji/vodhi-25-milione-dollare-hakeri-i-kthen-mbrapsh-pas-disa-ditesh/518768/ Deri në 8 persona njëkohësisht, WhatsApp shton opsionin më të ri //www.albeu.com/teknologji/deri-ne-8-persona-njekohesisht-whatsapp-shton-opsionin-me-te-ri/518512/ <img src="//www.albeu.com/dokumenta/thumb/WHATSAPP21.jpg" border="0" align="left">WhatsApp zgjeron numrin e pjesëmarrësve në thirrjet video nga katër në tetë persona. Parashikimi del nga versionet beta të aplikacionit të mesazheve, analizuar nga Webetainfo: 8 thirrjet janë në dispozicion për të gjithë ata që kanë instaluar azhurnimin më të fundit të beta për iOS dhe Android. E Tue, 21 Apr 2020 19:41:16 +0200 //www.albeu.com/teknologji/deri-ne-8-persona-njekohesisht-whatsapp-shton-opsionin-me-te-ri/518512/ Si funksionon kodi dixhital që po përdor Kina kundër Covid-19? //www.albeu.com/kuriozitete/si-funksionon-kodi-dixhital-qe-po-perdor-kina-kunder-covid-19/517855/ <img src="//www.albeu.com/dokumenta/thumb/kodi9.jpg" border="0" align="left">Duke u mbështetur në teknologjinë celulare dhe të dhënat e mëdha, qeveria kineze ka përdorur një sistem "kodi shëndetësor" të bazuar në ngjyra për të kontrolluar lëvizjet e njerëzve dhe për të frenuar përhapjen e koronavirusit. Kodet e përgjigjes së shpejtë automatike, zakonisht të quajtura kodet Fri, 17 Apr 2020 12:19:36 +0200 //www.albeu.com/kuriozitete/si-funksionon-kodi-dixhital-qe-po-perdor-kina-kunder-covid-19/517855/ Interneti i ngadaltë iu "nxiu" jetën? Zgjidhja është kaq e thjeshtë //www.albeu.com/kuriozitete/interneti-i-ngadalte-iu-nxiu-jeten-zgjidhja-eshte-kaq-e-thjeshte/517849/ <img src="//www.albeu.com/dokumenta/thumb/wifi10.jpg" border="0" align="left">Shumë njerëz janë ngujuar në shtëpi këto ditë dhe janë fiksuar te pajisjet e tyre, që lidhen me internetin. Mirëpo kjo periudhë ngarkese mund të sjellë edhe ngadalësim të internetit në shtëpi. Autoritetet në Britaninë e Madhe kanë dalë me një këshillë për të gjithë qytetarët. Ata thonë se k Fri, 17 Apr 2020 11:41:55 +0200 //www.albeu.com/kuriozitete/interneti-i-ngadalte-iu-nxiu-jeten-zgjidhja-eshte-kaq-e-thjeshte/517849/