Albeu.com http://www.albeu.com/ sq Lajmet e ofruara nga Albeu.com Albeu.com Feed Generator Numri i infektimeve i riktheu nëpër shtëpi, sot dita e dytë e karantinës për shumë komuna //www.albeu.com/maqedoni/numri-i-infektimeve-i-riktheu-neper-shtepi-sot-dita-e-dyte-e-karantines-per-shume-komuna/525701/ <img src="//www.albeu.com/dokumenta/thumb/shkup-sheshi-statuja-600x360.png" border="0" align="left">Dita e sotme është dita e dytë e karantinës për një sërë komunash në Maqedoninë e Veriut. Kjo masë u mor për shkak të rritjes së ndjeshme të infektimeve në këto zona. Kështu qytetarët e të gjitha komunave në Shkup, komunat përreth Shkupit Haraçinë, Zhelenikovë, Ilinden, Petrovec dhe Studeniçan, n Sat, 06 Jun 2020 11:15:28 +0200 //www.albeu.com/maqedoni/numri-i-infektimeve-i-riktheu-neper-shtepi-sot-dita-e-dyte-e-karantines-per-shume-komuna/525701/ Shaqir Fetahu del kundër Sulejman Rexhepit: Besimtarët të jenë të kujdesshëm, Covid-19 nuk është lojë //www.albeu.com/maqedoni/shaqir-fetahu-del-kunder-sulejman-rexhepit-besimtaret-te-jene-te-kujdesshem-covid-19-nuk-eshte-loje/525650/ <img src="//www.albeu.com/dokumenta/thumb/fot206.jpg" border="0" align="left">Besimtarët duhet të jenë të kujdesshëm, sepse kjo është një sëmundje serioze dhe e rëndë dhe me sjelljen e tyre të kontribuojnë në kujdesin për shëndetin dhe mbrojtjen nga sëmundja, porositi Shaqir Fetahu, ushtrues i detyrës kryetar i BFI-së në Maqedoni në vlerësimin për pandeminë. Myftiu i Gosti Fri, 05 Jun 2020 20:48:27 +0200 //www.albeu.com/maqedoni/shaqir-fetahu-del-kunder-sulejman-rexhepit-besimtaret-te-jene-te-kujdesshem-covid-19-nuk-eshte-loje/525650/ MAQEDONI/ Koronavirusi rrit papunësinë te të rinjtë //www.albeu.com/maqedoni/maqedoni-koronavirusi-rrit-papunesine-te-te-rinjte/525639/ <img src="//www.albeu.com/dokumenta/thumb/maq63.jpg" border="0" align="left">Kriza që ka shkaktuar Covid-19 ka lënë pa punë mbi 12 mijë persona dhe prej tyre 3 mijë e 300 janë të rinj nën moshën 29, sipas të dhënave të publikuara nga Agjencia për Punësim në Maqedoninë e Veriut. Në këto të dhëna nuk janë përfshirë ata të rijnë të cilët kanë qenë pjesë e ekonomisë informa Fri, 05 Jun 2020 19:13:43 +0200 //www.albeu.com/maqedoni/maqedoni-koronavirusi-rrit-papunesine-te-te-rinjte/525639/ Mjekja maqedonase: Nga 20 pozitiv vetëm njëri është shqiptar, e ju mendoni se ata janë fajtorë //www.albeu.com/maqedoni/mjekja-maqedonase-nga-20-pozitiv-vetem-njeri-eshte-shqiptar-e-ju-mendoni-se-ata-jane-fajtore/525630/ <img src="//www.albeu.com/dokumenta/thumb/mje5.png" border="0" align="left">Shkrimtarja dhe mjekja maqedonase, Marija Janevska ka reaguar ndaj sulmeve nga ana e maqedonasve që u bëhen shqiptarëve në lidhje me mosrespektimin e masave kundër përhapjes së rasteve të Covid 19. Ajo në statusin e saj në rrjetin socia Facebook ka shkruar se ndjehet e lodhur nga etiketimet aë u bë Fri, 05 Jun 2020 17:32:13 +0200 //www.albeu.com/maqedoni/mjekja-maqedonase-nga-20-pozitiv-vetem-njeri-eshte-shqiptar-e-ju-mendoni-se-ata-jane-fajtore/525630/ LSDM nuk pranon shqiptarin për Kryeministër //www.albeu.com/maqedoni/lsdm-nuk-pranon-shqiptarin-per-kryeminister/525603/ <img src="//www.albeu.com/dokumenta/thumb/Ali-ahmeti-zaev.jpg" border="0" align="left">Posti shqiptar i kryeministrit e kërkuar ga Ali Ahmeti e ka trazuar liderin e LSDM-së Zoran Zaev i cili ka reaguar kundër kësaj ideje. Edhe pse vazhdimisht Zaev kërkon votën shqiptare, ai nuk do që një shqiptar të marrë fronin e kreut të Qeverisë për herë të parë. ?Nëse LSDM fiton zgjedhjet, Fri, 05 Jun 2020 15:07:01 +0200 //www.albeu.com/maqedoni/lsdm-nuk-pranon-shqiptarin-per-kryeminister/525603/ BDI: Bashkë për kryeministrin e parë shqiptar! //www.albeu.com/maqedoni/bdi-bashke-per-kryeministrin-e-pare-shqiptar/525598/ <img src="//www.albeu.com/dokumenta/thumb/ZGJEDHJETMAQEDONI.gif" border="0" align="left">Ali Ahmeti ka vendosur që në zgjedhjet e reja te ketë si synim fitoren. BDI-ja i hyn garës me një synim të ri, të fitojë pozitën e kryeministrit të ardhshëm. Këtë e njoftoi kreu i partisë Ali Ahmeti në publikimin për shënimin e 18 vjetorit të partisë. ?Ne e nisëm bashkë këtë rrugëtim para Fri, 05 Jun 2020 14:43:10 +0200 //www.albeu.com/maqedoni/bdi-bashke-per-kryeministrin-e-pare-shqiptar/525598/ Dy viktima dhe 177 raste të reja me koronavirus në Maqedoninë e Veriut //www.albeu.com/maqedoni/dy-viktima-dhe-177-raste-te-reja-me-koronavirus-ne-maqedonine-e-veriut/525597/ <img src="//www.albeu.com/dokumenta/thumb/korona2-1.jpg" border="0" align="left">Gjatë 24 orëve të fundit, nga 1.245 teste të realizuara, 177 kanë rezultuar pozitiv me Covid-19. Në Shkup janë regjistruar 105 raste, në Kumanovë-26, në Dibër-1, Shtip-15,Tetovë-13, Strugë-1, Veles-1, Manastir-1, Ohër-1, Gostivar-8, Gjevgjeli-2, Vallandovë-1, Sveti Nikollë-1, Negotinë-1. Fatkeqës Fri, 05 Jun 2020 14:42:19 +0200 //www.albeu.com/maqedoni/dy-viktima-dhe-177-raste-te-reja-me-koronavirus-ne-maqedonine-e-veriut/525597/ Njoftimi: Lejet e përhershme funksionojnë edhe gjatë fundjavës //www.albeu.com/maqedoni/njoftimi-lejet-e-perhershme-funksionojne-edhe-gjate-fundjaves/525579/ <img src="//www.albeu.com/dokumenta/thumb/maqedoni131.jpg" border="0" align="left">Ministria e Shoqërisë Informatike dhe Administratës, njofton se lejet për lëvizje, të dhëna më parë, të cilat janë përcaktuar si ?të përhershme?, vazhdojnë të vlejnë edhe gjatë fundjavës, në fakt nga data 5-të deri më 7-të qershor. Për të tjerët, vazhdojnë të vlejnë procedurat e njëjta për marrje të Fri, 05 Jun 2020 12:47:10 +0200 //www.albeu.com/maqedoni/njoftimi-lejet-e-perhershme-funksionojne-edhe-gjate-fundjaves/525579/ 48 persona nuk kanë respektuar orën policore //www.albeu.com/maqedoni/48-persona-nuk-kane-respektojne-oren-policore/525577/ <img src="//www.albeu.com/dokumenta/thumb/maqedoni132.png" border="0" align="left">Ministria e Punëve të Brendshme njofton se gjatë 24 orëve të fundit në territorin e Maqedonisë së Veriut 48 persona nuk kanë respektuar orën policore prej të cilëve 38 janë arrestuar, ndërsa për të tjerët policia ka marrë të dhënat dhe ndaj tyre do të merren masa konkrete. Gjithashtu gjatë 24 orë Fri, 05 Jun 2020 12:41:46 +0200 //www.albeu.com/maqedoni/48-persona-nuk-kane-respektojne-oren-policore/525577/ Ende nuk dihet kur do të hapen kufijtë në Maqedonia e Veriut //www.albeu.com/maqedoni/ende-nuk-dihet-kur-do-te-hapen-kufijte-ne-maqedonia-e-veriut/525573/ <img src="//www.albeu.com/dokumenta/thumb/makk5.jpg" border="0" align="left">Komisioni për Sëmundje Ngjitëse për hapjen e kufijve do të diskutojë gjatë kësaj jave. Ende nuk dihet nëse kufijtë do të hapen më 15 qershor, ashtu siç u paralajmërua më herët. Nga atje thonë se kjo varet nga të dhënat epidemiologjike, përkatësisht nga numri i të infektuarve. Ata potencojnë se po Fri, 05 Jun 2020 12:15:07 +0200 //www.albeu.com/maqedoni/ende-nuk-dihet-kur-do-te-hapen-kufijte-ne-maqedonia-e-veriut/525573/