Albeu.com http://www.albeu.com/ sq Lajmet e ofruara nga Albeu.com Albeu.com Feed Generator INTERVISTA/ Haradinaj: Ushtria ishte procesi i disa viteve, retorika për kufijtë është e rrezikshme //www.albeu.com/kosove/intervista-haradinaj-ushtria-ishte-procesi-i-disa-viteve-retorika-per-kufijte-eshte-e-rrezikshme/437054/ <img src="//www.albeu.com/dokumenta/thumb/ramushharadinaj1.jpg" border="0" align="left">Parlamenti i Kosovës të premten ka miratuar Ligjet që parashohin transformimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK) në një Ushtri të rregullt. Ky hap ka nxitur reagime të ashpra në shtetin fqinjë të Kosovës, Serbinë. Së fundmi Kryeministri Ramush Haradinaj kishte vendosur taksën doganore prej 10 Sat, 15 Dec 2018 11:10:38 +0100 //www.albeu.com/kosove/intervista-haradinaj-ushtria-ishte-procesi-i-disa-viteve-retorika-per-kufijte-eshte-e-rrezikshme/437054/ Shfaqet sërish Serbia: Veprimi aspak i rastësishëm që do të bëjë sot Kuvendi pas ushtrisë //www.albeu.com/kosove/shfaqet-serish-serbia-veprimi-aspak-i-rastesishem-qe-do-te-beje-sot-kuvendi-pas-ushtrise/437045/ <img src="//www.albeu.com/dokumenta/thumb/ushtriaekosoves.jpg" border="0" align="left">Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje Rexhep Selimi ka folur rreth arsyes së mbajtjes së seancës së sotme të Kuvendit, pak minuta para se të mblidhet kryesia. Selimi ka thënë se direkt ose indirekt kjo seancë e thirrur për ekipin negociatorë, është direktuar nga Serbia. Ai ka thënë se në çdo përçarje Sat, 15 Dec 2018 10:29:44 +0100 //www.albeu.com/kosove/shfaqet-serish-serbia-veprimi-aspak-i-rastesishem-qe-do-te-beje-sot-kuvendi-pas-ushtrise/437045/ Vuçiç nuk fsheh trishtimin: Shqiptarët i mbështet SHBA-ja, Gjermania dhe Britania e Madhe //www.albeu.com/kosove/vucic-nuk-fsheh-trishtimin-shqiptaret-i-mbeshtet-shba-ja-gjermania-dhe-britania-e-madhe/437044/ <img src="//www.albeu.com/dokumenta/thumb/vucic94.png" border="0" align="left">Përmes një fjalimi pas ngritjes së Ushtrisë së Kosovës, Presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç, i pamundur të bëjë ndonjë gjë, është mjaftuar vetëm me një fjalim, i cili kryesisht i shërben atij politikisht brenda vendit. Vuçiç tha ndër të tjera se ngritja e Ushtrisë së Kosovës tregoi se shqiptarë Sat, 15 Dec 2018 10:21:52 +0100 //www.albeu.com/kosove/vucic-nuk-fsheh-trishtimin-shqiptaret-i-mbeshtet-shba-ja-gjermania-dhe-britania-e-madhe/437044/ "Haradinaj i hapi luftë Serbisë" (FOTO LAJM) //www.albeu.com/kosove/haradinaj-i-hapi-lufte-serbise-foto-lajm/437041/ <img src="//www.albeu.com/dokumenta/thumb/ramush38.jpg" border="0" align="left">Mediat serbe e kanë në plan të parë sot ngritjen e Ushtrisë së Kosovës duke e shfrenuar me kuptimin e plotë të fjalës imagjinatën. Ndërkohë që gjatë fjalimit të tij, kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj tha se ushtria e Kosovës ishte e të gjithëve, përfshi shqiptarët dhe serbët, "Kurir" i ka Sat, 15 Dec 2018 10:14:22 +0100 //www.albeu.com/kosove/haradinaj-i-hapi-lufte-serbise-foto-lajm/437041/ Çfarë tha mbrëmë Ramush Haradinaj që i preku të gjithë në sallë (VIDEO) //www.albeu.com/kosove/cfare-tha-mbreme-ramush-haradinaj-qe-i-preku-te-gjithe-ne-salle-video/437038/ <img src="//www.albeu.com/dokumenta/thumb/ramush37.jpg" border="0" align="left">Ramush Haradinaj ka mbajtur një fjalim tepër emocionues mbrëmë në ceremoninë e transformimit të FSK-së në Ushtri të Kosovës. Ai mori duatrokitje të forta gjatë fjalimit të tij duke thënë fjalë mjaft të gjetura për kohën dhe momentin ku është Kosova, raporton Albeu.com. "Rreshti është fjala dh Sat, 15 Dec 2018 10:10:10 +0100 //www.albeu.com/kosove/cfare-tha-mbreme-ramush-haradinaj-qe-i-preku-te-gjithe-ne-salle-video/437038/ Ushtria, amaneti i çuar në vend i Zahir Pajazitit //www.albeu.com/kosove/ushtria-amaneti-i-cuar-ne-vend-i-zahir-pajazitit/437036/ <img src="//www.albeu.com/dokumenta/thumb/zahir2.jpg" border="0" align="left">Me transformimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës në Ushtri familja e njërit prej themeluesve të UÇK-së, Zahir Pajazitit, thotë që u përmbush amaneti i tij. Për fshatin Orllan e për familjen e Zahirit pas pavarësisë, Ushtria e Kosovës është gëzimi më i madh që kanë pasur. Kur dje në Kuvendin e Kos Sat, 15 Dec 2018 10:01:37 +0100 //www.albeu.com/kosove/ushtria-amaneti-i-cuar-ne-vend-i-zahir-pajazitit/437036/ Ushtari heq përfundimisht uniformën e UÇK-së (VIDEO) //www.albeu.com/kosove/ushtari-heq-perfundimisht-uniformen-e-uck-se-video/437035/ <img src="//www.albeu.com/dokumenta/thumb/deputet23.JPG" border="0" align="left">?Nga sot, jam i gatshëm të jap edhe dorëheqje. Misioni jem përfundon me bërjen e ushtrisë së Kosovë, ka thënë deputeti Haxhi Shala. Haxhi Shala nuk do ta harrojë kurrë datën 14 dhjetor. Madje ai e konsideron vetën me shumë fat, që kjo datë e zuri atë si kryetar të Komisioni për Punë të Brendsh Sat, 15 Dec 2018 09:59:27 +0100 //www.albeu.com/kosove/ushtari-heq-perfundimisht-uniformen-e-uck-se-video/437035/ Në ditën e ushtrisë ish-ushtari heq përgjithmonë uniformën e UÇK?së //www.albeu.com/kosove/ne-diten-e-ushtrise-ish-ushtari-heq-pergjithmone-uniformen-e-uckse/437033/ <img src="//www.albeu.com/dokumenta/thumb/uckkk6.jpg" border="0" align="left">Është hera e fundit që do ta vesh këtë uniformë. Ish ushtari i UÇK?së, Hazir Berisha, ka pritur krijimin e ushtrisë së Kosovës që të ta largojë këtë uniformë që e mbajti në luftë dhe pas saj. Konsideron se tash Kosova është e sigurte. Ish-luftëtari i UÇK?së thotë se është i lumtur që arriti Sat, 15 Dec 2018 09:58:53 +0100 //www.albeu.com/kosove/ne-diten-e-ushtrise-ish-ushtari-heq-pergjithmone-uniformen-e-uckse/437033/ Ramush Haradinaj kthen sytë nga "nëna" dhe ka një thirrje për Ushtrinë e Shqipërisë //www.albeu.com/kosove/ramush-haradinaj-kthen-syte-nga-nena-dhe-ka-nje-thirrje-per-ushtrine-e-shqiperise/437032/ <img src="//www.albeu.com/dokumenta/thumb/komando20.jpg" border="0" align="left">Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj i ka bërë një thirrje të hapur për partneritet Ushtrisë së Shqipërisë pas formimit të Ushtrisë së Kosovës. Pasi theksoi se Ushtria e Kosovës do të kujdeset për paqen dhe se nuk do të kenë asnjë doktrinë sulmuese, vetëm se mbrojtëse, Haradinaj iu drejtua Us Sat, 15 Dec 2018 09:52:58 +0100 //www.albeu.com/kosove/ramush-haradinaj-kthen-syte-nga-nena-dhe-ka-nje-thirrje-per-ushtrine-e-shqiperise/437032/ Përfaqësuesi i veteranëve: Dikush po bën luftë speciale kundër UÇK-së //www.albeu.com/kosove/perfaqesuesi-i-veteraneve-dikush-po-ben-lufte-speciale-kunder-uck-se/437047/ <img src="//www.albeu.com/dokumenta/thumb/nasim1.jpg" border="0" align="left">Dhomat e Specializuara të Kosovës, ose ndryshe Gjykata Speciale, e funksionalizuar plotësisht që nga 5 korriku i vitit 2017, kur ishte miratuar dokumenti për zhvillimin e procedurës penale, veç tash na nisur me ftesat për intervistim të ish-pjesëtarëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK). Ndo Sat, 15 Dec 2018 09:34:20 +0100 //www.albeu.com/kosove/perfaqesuesi-i-veteraneve-dikush-po-ben-lufte-speciale-kunder-uck-se/437047/