Albeu.com http://www.albeu.com/ sq Lajmet e ofruara nga Albeu.com Albeu.com Feed Generator Përfitojnë edhe të larguarit nga puna, zgjerohet lista për pagën 40 mijë lekë //www.albeu.com/ekonomi/e-marrin-edhe-te-larguarit-nga-puna-zgjerohet-lista-e-perfituesve-per-pagen-40-mije-leke/524494/ <img src="//www.albeu.com/dokumenta/thumb/paga18.jpg" border="0" align="left">Është zgjeruar lista e të punësuarve që mund të përfitojnë nga paketa e dytë financiare për pagën prej 40 mijë lekëshe. Tashmë mund të përfitojnë të gjithë individët që janë larguar nga puna midis datës 1 mars dhe 17 maj. Në këtë mënyrë zgjidhet ngërçi për shumë persona që nuk po arrinin të p Fri, 29 May 2020 08:21:34 +0200 //www.albeu.com/ekonomi/e-marrin-edhe-te-larguarit-nga-puna-zgjerohet-lista-e-perfituesve-per-pagen-40-mije-leke/524494/ Banka Botërore: 60 milionë njerëz drejt varfërisë ekstreme si pasojë e COVID 19 //www.albeu.com/ekonomi/bankes-boterore-60-milione-njerez-drejt-varferise-ekstreme-si-pasoje-e-covid-19/523079/ <img src="//www.albeu.com/dokumenta/thumb/VARFERI13.jpg" border="0" align="left">Banka Botërore ka paralajmëruar se pasoja nga pandemia do të jenë të mëdha dhe se deri në 60 milionë persona do të vuajnë nga varfëria ekstreme. Paralajmërimi u dha nga presidenti David Malpass, që shtoi se BB pret që rritja ekonomike të tkurret për 5 për qind këtë vit, derisa kombet përballen me Wed, 20 May 2020 10:30:35 +0200 //www.albeu.com/ekonomi/bankes-boterore-60-milione-njerez-drejt-varferise-ekstreme-si-pasoje-e-covid-19/523079/ ''Vendet e punës do të shkatërrohen'', Banka Botërore bën parashikimin e zymtë për Shqipërinë //www.albeu.com/shqiperi/vendet-e-punes-do-te-shkaterrohen-banka-boterore-ben-parashikimin-e-zymte-per-shqiperine/520969/ <img src="//www.albeu.com/dokumenta/thumb/papunesia2.jpg" border="0" align="left">Ekonomia shqiptare pritet të vuajë shenja të përhershme në ekonominë e saj të lena nga kriza që po shkakton COVID-19. Në një raport të dedikuar për Shqipërinë Banka Botërore analizon në thelb se cilat do të jenë pasojat që do të vuajnë të gjitha kategoritë. Sipas Bnakës teksa një rikthim i aktivitet Thu, 07 May 2020 08:17:53 +0200 //www.albeu.com/shqiperi/vendet-e-punes-do-te-shkaterrohen-banka-boterore-ben-parashikimin-e-zymte-per-shqiperine/520969/ Paga e luftës: Rihapen sot aplikimet, deri kur zgjasin dhe si veprohet //www.albeu.com/shqiperi/paga-e-luftes-rihapen-sot-aplikimet-deri-kur-zgjasin-dhe-si-veprohet/519891/ <img src="//www.albeu.com/dokumenta/thumb/rroga6.jpg" border="0" align="left">Të gjithë tatimpaguesit dhe individët të cilët nuk kanë mundur të aplikojnë për të përfituar nga paketa e parë e ndihmës financiare ?VKM Nr.254 datë 27.03.2020?, do të kenë një mundësi të dytë. Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve njofton që aplikimet do të rihapen nga dita e sotme, datë 30.04.202 Thu, 30 Apr 2020 09:39:14 +0200 //www.albeu.com/shqiperi/paga-e-luftes-rihapen-sot-aplikimet-deri-kur-zgjasin-dhe-si-veprohet/519891/ Fondacioni "Vodafone Albania" dhuron 5000 pajisje smart për fëmijët që nuk kanë akses në mësimin online //www.albeu.com/shqiperi/fondacioni-vodafone-albania-dhuron-5000-pajisje-smart-per-femijet-qe-nuk-kane-akses-ne-mesimin-online/518947/ <img src="//www.albeu.com/dokumenta/thumb/photo_Shahini-Kanaris.jpg" border="0" align="left">Drejtori i Përgjithshëm i Vodafone Albania, z. Achilleas Kanaris dhe Ministrja e Arsimit znj. Besa Shahini, njoftuan sot nismën #RedforKids, të ndërmarrë nga Vodafone Albania. Në një konferencë virtuale, ministrja Shahini dhe z. Kanaris shprehën rëndësinë e kësaj nisme, që do t?iu vijë në ndihmë Fri, 24 Apr 2020 09:19:32 +0200 //www.albeu.com/shqiperi/fondacioni-vodafone-albania-dhuron-5000-pajisje-smart-per-femijet-qe-nuk-kane-akses-ne-mesimin-online/518947/ Fashat dhe tarifat, sa do të paguajnë ata që duan të "zbardhin" paratë //www.albeu.com/kryetitull/fashat-dhe-tarifat-sa-do-te-paguajne-ata-qe-duan-te-zbardhin-parate/518288/ <img src="//www.albeu.com/dokumenta/thumb/euro126.jpg" border="0" align="left">Kryeminsitri Rama njoftoi sot se qeveria është gati të miratojë Amnistinë Fiskale gjatë këtyre ditëve për ta dërguar më pas për konsultim dhe votim në Kuvend. Rama tha se kjo amnisti është e domosdoshme për emigrantët që kanë paratë e tyre të padeklaruara dhe kanë nevojë që të bëjnë futjen e tyr Mon, 20 Apr 2020 13:28:04 +0200 //www.albeu.com/kryetitull/fashat-dhe-tarifat-sa-do-te-paguajne-ata-qe-duan-te-zbardhin-parate/518288/ Euro rritet ''frikshëm'', me sa u këmbye sot (FOTO LAJM) //www.albeu.com/kryetitull/euro-rritet-frikshem-me-sa-u-kembye-sot-foto-lajm/514859/ <img src="//www.albeu.com/dokumenta/thumb/euro109.jpg" border="0" align="left">Monedha e përbashkët e ka nisur javën me një tjetër mbiçmim të fortë ndaj lekut. Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë, një euro u këmbye sot me 131.0 lekë, me rritje 2.89 lekë në raport me fundin e javës së kaluar. Ky është niveli më i lartë që nga prilli i vitit 2018 (shih grafikun). Që n Mon, 30 Mar 2020 12:41:10 +0200 //www.albeu.com/kryetitull/euro-rritet-frikshem-me-sa-u-kembye-sot-foto-lajm/514859/ "Çmendet" euro, me sa lekë u këmbye sot (FOTO LAJM) //www.albeu.com/foto-lajm/cmendet-euro-me-sa-leke-u-kembye-sot-foto-lajm/514420/ <img src="//www.albeu.com/dokumenta/thumb/euro126.jpg" border="0" align="left">Monedha e përbashkët ka shënuar një tjetër rritje të fortë gjatë ditës së sotme, duke u këmbyer me 128.18 lekë, me një rritje ditore prej 2.77 lekësh. Ky është niveli më i lartë në dy vjet, që prej prillit të 2018-s. Që nga 12 marsi, euro është forcuar me 5.36 lekë. Në rritje ishin dhe valutat Fri, 27 Mar 2020 12:31:42 +0100 //www.albeu.com/foto-lajm/cmendet-euro-me-sa-leke-u-kembye-sot-foto-lajm/514420/ COVID 19/ Euro dhe dollari shënojnë rritjen më të madhe në pesë muaj //www.albeu.com/ekonomi/euro-dhe-dollari-shenojne-rritjen-me-te-madhe-ne-pese-muaj/513152/ <img src="//www.albeu.com/dokumenta/thumb/euro107.jpg" border="0" align="left">Euro ka kërcyer dje mbi 123 lekë, për herë të parë që nga fillimi i nëntorit të vitit të kaluar, duke u këmbyer në këtë mënyrë në nivelin më të lartë të 5 muajve. Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë, një euro u këmbye sot me 123.03 lekë, ose 0.14 lekë më shumë se një ditë më parë, niveli Fri, 20 Mar 2020 08:11:52 +0100 //www.albeu.com/ekonomi/euro-dhe-dollari-shenojne-rritjen-me-te-madhe-ne-pese-muaj/513152/ Zbardhet vendimi: "Një vrimë në ujë", kush përfiton dhe si do të bëhet pezullimi i pagesave të kësteve të kredive //www.albeu.com/ekonomi/zbardhet-vendimi-kush-perfiton-dhe-si-do-te-behet-pezullimi-i-pagesave-te-kesteve-te-kredive/512541/ <img src="//www.albeu.com/dokumenta/thumb/auto_sportel-banke-21533582981.jpg" border="0" align="left">Këshilli Mbikëqyrës i Bankës së Shqipërisë ka zbardhur vendimin në lidhje me pezullimin e pagesave të kësteve të kredisë për ata qytetarë apo biznese që kanë probleme të gjeneruara nga kriza për shkak të koronavirusit. Ndryshe nga sa ishte njoftuar më parë, sipas vendimit të Këshillit Mbikëqyrës Mon, 16 Mar 2020 17:34:32 +0100 //www.albeu.com/ekonomi/zbardhet-vendimi-kush-perfiton-dhe-si-do-te-behet-pezullimi-i-pagesave-te-kesteve-te-kredive/512541/