Albeu.com http://www.albeu.com/ sq Lajmet e ofruara nga Albeu.com Albeu.com Feed Generator Inagurohet gradaçela më e madhe në Europë (VIDEO) //www.albeu.com/kuriozitete/ja-cila-eshte-gratacela-me-e-madhe-ne-europe-video/79834/ <img src="//www.albeu.com/dokumenta/thumb/shard_kulla.jpg" border="0" align="left">Me një gjatësi prej 310 metrash e projektuar nga Renzo Piano është përuruar gradacela Shard e ndërtuar pranë katedrales së Sant Paul dhe pallatit të Parlamentit. Tashmë ajo është edhe kulla më e lartë e Europës. /albeu.com/ Fri, 06 Jul 2012 10:37:03 +0200 //www.albeu.com/kuriozitete/ja-cila-eshte-gratacela-me-e-madhe-ne-europe-video/79834/ Konfirmohet njohja nga Katari //www.albeu.com/kryetitull/konfirmohet-njohja-nga-katari--/22365/ <img src="//www.albeu.com/dokumenta/thumb/katari-flamuri.jpg" border="0" align="left">Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, ka thënë se i është konfirmuar njohja e Republikës së Kosovës si shtet i pavarur dhe sovran nga Katari. Thaçi ka thënë se konfirmimin e ka marrë nga kryeministri dhe princi i këtij vendi, të cilët i kanë thënë se çështja e njohjes së pavarësisë është e kryer, n Tue, 07 Sep 2010 09:24:47 +0200 //www.albeu.com/kryetitull/konfirmohet-njohja-nga-katari--/22365/ Mbahet meshë për "Nënë Terezën" //www.albeu.com/kosove/mbahet-meshe-per-nene-terezen/22304/ <img src="//www.albeu.com/dokumenta/thumb/nene_tereza.jpg" border="0" align="left">Pikërisht në ditën e 13-vjetorit të vdekjes së humanistes së madhe shqiptare dhe nobelistes sonë Nëna Tereze, në katedralen e përuruar dje në Prishtinë, që mban emrin e saj, sot është mbajtur mesha solemne kushtuar 100-vjetorit të lindjes së Gonxhe Bojaxhiut. Mesha përshpirtërore për Nënën Terezë Sun, 05 Sep 2010 16:39:27 +0200 //www.albeu.com/kosove/mbahet-meshe-per-nene-terezen/22304/ Kuçi viziton për herë të parë Deçanin pas 10 muajsh //www.albeu.com/kryetitull/kuci-viziton-per-here-te-pare-decanin-pas-10-muajsh/22216/ <img src="//www.albeu.com/dokumenta/thumb/Hajredin_Kuci.jpg" border="0" align="left">?Është një ngjarje e madhe kjo vizitë. Besojë që qeveria në agjendën e vet ka një objektiv të caktuar për zhvillimin e komunës se Junikut?, ka pohuar të enjten Agron Kuqi, kryetar i komunës me rastin e vizitës së parë të zëvendës kryeministrit të Kosovës, Hajredin Kuqi në Junik. Ndërkohë që edhe Fri, 03 Sep 2010 04:08:05 +0200 //www.albeu.com/kryetitull/kuci-viziton-per-here-te-pare-decanin-pas-10-muajsh/22216/ Greqia: Konsensus për rezolutën ndaj Kosovës //www.albeu.com/greqia-konsensus-per-rezoluten-ndaj-kosoves/22215/ <img src="//www.albeu.com/dokumenta/thumb/flamuri_kosoves.jpg" border="0" align="left">Greqia dëshiron zgjidhje për Kosovën, e cila do të jetë rezultat i konsensusit në mesin e 27 vendeve anëtare të unionit dhe Serbisë, dhe se do të mbajë një qëndrim të tillë në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, ka thënë zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme të këtij vendi, Grigoris Delave Fri, 03 Sep 2010 04:07:26 +0200 //www.albeu.com/greqia-konsensus-per-rezoluten-ndaj-kosoves/22215/ Në New York gati për lobim //www.albeu.com/ne-new-york-gati-per-lobim/22181/ <img src="//www.albeu.com/dokumenta/thumb/fatmir_sejdiu.jpg" border="0" align="left">Presidenti Fatmir Sejdiu, kryeministri Hashim Thaçi dhe ministri i Jashtëm, Skënder Hyseni do të mbërrijnë të dielën në New York në prag të sesionit të radhës së Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së, ku Serbia ka proceduar për votim një projekt-rezolutë me anë të së cilës kërkon negociata të reja për Thu, 02 Sep 2010 10:36:42 +0200 //www.albeu.com/ne-new-york-gati-per-lobim/22181/ Spanja harton rezolutën serbe //www.albeu.com/spanja-harton-rezoluten-serbe/22180/ <img src="//www.albeu.com/dokumenta/thumb/parlamenti_serb.jpg" border="0" align="left">Spanja ka hartuar variantin e mundshëm të Rezolutës kompromise, me të cilën do të zëvendësohej ajo që Serbia tashmë e ka dërguar në Kombet e Bashkuara, njofton sot e përditshmja e Beogradit ?Politika?. Ky ?dokument? ende nuk është bërë objekt bisedash zyrtare, që ndoshta s?do të bëhet asnjëherë d Thu, 02 Sep 2010 10:36:00 +0200 //www.albeu.com/spanja-harton-rezoluten-serbe/22180/ Kuvendi mban seancë për Nënë Terezën //www.albeu.com/kosove/kuvendi-mban-seance-per-nene-terezen/22178/ <img src="//www.albeu.com/dokumenta/thumb/nene_tereza.jpg" border="0" align="left">Në kuadër të aktiviteteve për shënimin e 100-vjetorit të lindjes së Nënës Terezë, sot në Kuvendin e Kosovës mban seancë solemne. Ndërkohë priten edhe ceremoni të tjera pasi ky është konsideruar si viti i Nënë Terezës.//albeu.com Thu, 02 Sep 2010 09:33:17 +0200 //www.albeu.com/kosove/kuvendi-mban-seance-per-nene-terezen/22178/ Sparks do jetë zëvendësi i shefit të EULEX //www.albeu.com/sparks-do-jete-zevendesi-i-shefit-te-eulex/22160/ <img src="//www.albeu.com/dokumenta/thumb/01sparks4.jpg" border="0" align="left">Ambasadori i Britanisë së madhe në Kosovë, Andy Sparks, do të jetë zëvendës i ri i shefit të EULEX-it në Kosovë, kanë theksuar në ambasadën britanike në Prishtinë, raporton FoNet. Tash për tash nuk dhet kush do të zëvendësojë Sparksin në detyrën e ambasadorit të Britanisë së Madhe në Prishtinë.// Wed, 01 Sep 2010 18:07:59 +0200 //www.albeu.com/sparks-do-jete-zevendesi-i-shefit-te-eulex/22160/ Erhard Buehler, komandanti i ri i KFOR-it në Kosovë //www.albeu.com/kosove/erhard-buehler-komandanti-i-ri-i-kfor-it-ne-kosove/22157/ <img src="//www.albeu.com/dokumenta/thumb/KFOR-b060606f.jpg" border="0" align="left">Komandanti i ri i KFOR-it, gjeneral-majori Erhard Buehler, sot zyrtarisht ka marrë detyrën nga bashkëvendësi i tij, gjermani Markus Bentler, i cili për një vit udhëhoqi trupat paqeruajtëse në Kosovës. Gjatë pranim ? dorëzimit, tashmë ish-komandanti i KFOR-it, gjeneral-nënkolonel Markus Bentler, ka Wed, 01 Sep 2010 15:26:23 +0200 //www.albeu.com/kosove/erhard-buehler-komandanti-i-ri-i-kfor-it-ne-kosove/22157/