Albeu.com http://www.albeu.com/ sq Lajmet e ofruara nga Albeu.com Albeu.com Feed Generator Ja bimët që nuk duhet të mungojnë në shtëpinë tuaj http://www.albeu.com/lifestyle/ja-bimet-qe-nuk-duhet-te-mungojne-ne-shtepine-tuaj/243987/ <img src="http://www.albeu.com/dokumenta/thumb/bimet.jpg" border="0" align="left">Bimët shtëpiake nuk janë të nevojshme vetëm për oksigjen por ato kanë aftësi të pastrojnë ajrin nga myku dhe toksinat. Sipas një studimi të brë nga NASA janë gjetur se disa lloje bimësh kanë ?pushtet? për të filtruar ajrin më shumë se disa të tjera. Njihuni me to dhe kujdesuni të mbani në shtëpi t Fri, 06 May 2016 14:53:27 +0200 http://www.albeu.com/lifestyle/ja-bimet-qe-nuk-duhet-te-mungojne-ne-shtepine-tuaj/243987/ De Biasi uron Kosovën për pranimin në UEFA http://www.albeu.com/sport/de-biasi-uron-kosoven-per-pranimin-ne-uefa/243991/ <img src="http://www.albeu.com/dokumenta/thumb/debiasi.jpg" border="0" align="left">Trajneri i Kombëtares shqiptare, Gianni de Biasi ka uruar Kosovën për pranimin në UEFA. Këtë e ka bërë të ditur FFK-ja nëpërmjet një komunikate për media. Kosova është bërë pjesë e UEFA-s, më 3 maj ndërsa më 13 maj pret anëtarësimin edhe në FIFA. ?Në vazhdën e telegram-urimeve që po i arrijnë Fri, 06 May 2016 14:45:24 +0200 http://www.albeu.com/sport/de-biasi-uron-kosoven-per-pranimin-ne-uefa/243991/ Sekuestrohen llogaritë e Luli Makashit, paratë do u shpërndahen të mashtruarve http://www.albeu.com/shqiperi/sekuestrohen-llogarite-e-luli-makashit-parate-do-u-shperndahen-te-mas/243992/ <img src="http://www.albeu.com/dokumenta/thumb/Adeila-dhe-Luli-Makashi1.jpg" border="0" align="left">Gjykata e Tiranës ka vendosur sekuestrimin e llogarive bankare të agjencisë Ande-Lm, me administratore Luli Makashin dhe vajzën e saj Adeila Makashi. Ato u prangosën rreth dy javë më parë në aeroportin e Rinasit, pasi u deportuan nga Kanadaja, ku dhe ishin arratisur pas mashtrimeve të disa qytet Fri, 06 May 2016 14:41:29 +0200 http://www.albeu.com/shqiperi/sekuestrohen-llogarite-e-luli-makashit-parate-do-u-shperndahen-te-mas/243992/ Thaçi nuk shkon në Konventën e PDK-së http://www.albeu.com/kosove/thaci-nuk-shkon-ne-konventen-e-pdk-se/243989/ <img src="http://www.albeu.com/dokumenta/thumb/thacii3.jpg" border="0" align="left">Partia Demokratike e Kosovës (PDK), forca më e madhe politike në vend nesër pritet të zgjedhë kryetarin e ri, dhe për herë të parë aty nuk do ta ketë prezent Hashim Thaçin, figurë me të cilën kjo parti u identifikua për 17 vite. Aktualisht kandidati i vetëm për këtë post është Kadri Veseli, njëko Fri, 06 May 2016 14:39:21 +0200 http://www.albeu.com/kosove/thaci-nuk-shkon-ne-konventen-e-pdk-se/243989/ Sot pritet të takohen liderët për të tejkaluar krizën politike? http://www.albeu.com/maqedoni/sot-pritet-te-takohen-lideret-per-te-tejkaluar-krizen-politike/243988/ <img src="http://www.albeu.com/dokumenta/thumb/4lideret.jpg" border="0" align="left">Për ditën e sotme është paralajmëruar takim i liderëve të katër partive nënshkruese të Marrëveshjes së Përzhinës. Arsyeja e këtij takimi është të diskutuar për tejkalimin e krizës politike. Ky lajm bëhet i ditur nga burime partiake për TV21. Siç mësohet ky takim vjen pas skadimit të afatit për do Fri, 06 May 2016 14:30:43 +0200 http://www.albeu.com/maqedoni/sot-pritet-te-takohen-lideret-per-te-tejkaluar-krizen-politike/243988/ Prej 10 vitesh përdhunonte të bijën, e godiste në bark që të mos mbetej shtatzënë http://www.albeu.com/kryetitull/prej-10-vitesh-perdhunonte-te-bijen-e-godiste-ne-bark-qe-te-mos-mbete/243990/ <img src="http://www.albeu.com/dokumenta/thumb/abuzim3.jpg" border="0" align="left">Një studente shqiptare, e cila sot është 23 vjeç, ka rrëfyer një histori të trishtë ku për vite me radhë është përdhunuar nga babai i saj. Gjatë këtyre viteve, ajo është abuzuar nga i ati por nuk ka mundur dot që të tregojë të vërtetën tek familjarët e saj, pasi edhe ata do të kishin një fund tragji Fri, 06 May 2016 14:29:01 +0200 http://www.albeu.com/kryetitull/prej-10-vitesh-perdhunonte-te-bijen-e-godiste-ne-bark-qe-te-mos-mbete/243990/ Galaxy Note 6 Lite projekti më i fundit i Samsung (FOTO LAJM) http://www.albeu.com/teknologji/galaxy-note-6-lite-projekti-me-i-fundit-i-samsung-foto-lajm/243979/ <img src="http://www.albeu.com/dokumenta/thumb/Galaxy_6_Lite2.jpg" border="0" align="left">Samsung duket se nuk do të ndalet përkrah smartfonëve të rinj Galaxy Note 6 dhe Note 6 Edge, që pritet të prezantohen nga mesi i korrikut, tashmë ka filluar të flitet për një pajisje të tretë, Samsung Galaxy Note 6 Lite. Ndryshimi kryesor në mes të Galaxy Note 6 dhe atij Note 6 Lite do të jetë ek Fri, 06 May 2016 14:26:58 +0200 http://www.albeu.com/teknologji/galaxy-note-6-lite-projekti-me-i-fundit-i-samsung-foto-lajm/243979/ Shpërthim i fuqishëm në stacionin e metrosë në Uashington http://www.albeu.com/bota/shperthim-i-fuqishem-ne-stacionin-e-metrose-ne-uashington-/243986/ <img src="http://www.albeu.com/dokumenta/thumb/metrou.jpg" border="0" align="left">Një shpërthim i fuqishëm ka ndodhur në stacionin e metrosë në Uashington. Zyrtarët e metrosë në Uashington lajmëruan se kanë pezulluar çdo shërbim në një seksion të metrosë, pasi stacioni u përfshi nga flaka dhe tymi Ngjarja ndodhi në afërsi të Qendrës Tregtare në Uashington. Zëdhënësit e zjarrf Fri, 06 May 2016 14:16:55 +0200 http://www.albeu.com/bota/shperthim-i-fuqishem-ne-stacionin-e-metrose-ne-uashington-/243986/ Memedi: Ja çfarë kushti kemi për të marr pjesë në protestën e 9 majit http://www.albeu.com/maqedoni/memedi-ja-cfare-kushti-kemi-per-te-marr-pjese-ne-protesten-e-9-majit/243984/ <img src="http://www.albeu.com/dokumenta/thumb/vesel-memedi4.jpg" border="0" align="left">Kryetari i RDK-së Vesel Memedi ka folur për pjesëmarrjen e tij dhe të partisë në të cilën bën pjesë në protestën e 9 majit e organizuar nga ?Këshilli Opozitar?. Ai ka thënë se do të marr pjesë në protesta kur ?Këshilli Opozitar? do të regjistrohet si subjekt juridik. ?Kur organizatori, ?Këshilli Fri, 06 May 2016 14:11:18 +0200 http://www.albeu.com/maqedoni/memedi-ja-cfare-kushti-kemi-per-te-marr-pjese-ne-protesten-e-9-majit/243984/ Veseli: Vendimet e fundit nga BE ndikuan pozitivisht në vend http://www.albeu.com/kosove/veseli-vendimet-e-fundit-nga-be-ndikuan-pozitivisht-ne-vend/243983/ <img src="http://www.albeu.com/dokumenta/thumb/veseli-gjermani.jpg" border="0" align="left">Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli takoi një delegacion nga Këshilli Gjerman për Marrëdhënie të Jashtme, të kryesuar nga dr. Harald Kindermann, Sekretar gjeneral i Këshillit. Gjatë këtij takimi Veseli theksoi se vendimet e fundit të institucioneve evropiane, do të kenë ndikime pozitive për Fri, 06 May 2016 13:57:48 +0200 http://www.albeu.com/kosove/veseli-vendimet-e-fundit-nga-be-ndikuan-pozitivisht-ne-vend/243983/ E pazakontë, ja me çfarë do të udhëtojë Suedia në “Euro 2016” http://www.albeu.com/sport/e-pazakonte-ja-me-cfare-do-te-udhetoje-suedia-ne-euro-2016/243982/ <img src="http://www.albeu.com/dokumenta/thumb/suedia2.jpg" border="0" align="left">Kombëtarja e Suedisë do të udhëtojë me transportues mobiliesh në ?Euro 2016?. Ekipi ka menduar të bëjë diçka ndryshe për Evropianin e Francës. Skandinavët do të transportojnë krevate të veçantë për në Francë, që Ibrahimoviç me shokë të flenë sa më mirë për të arritur formën optimale. ?Ndoshta Fri, 06 May 2016 13:49:22 +0200 http://www.albeu.com/sport/e-pazakonte-ja-me-cfare-do-te-udhetoje-suedia-ne-euro-2016/243982/ Pendarovski: Zgjedhjet e 5 qershorit do dështojnë http://www.albeu.com/maqedoni/pendarovski-zgjedhjet-e-5-qershorit-do-deshtojne/243981/ <img src="http://www.albeu.com/dokumenta/thumb/pendarovski5.jpg" border="0" align="left">Profesori universitar, Stevo Pendarovski, në një prononcim për Agjencinë e Lajmeve Zhurnal, ka thënë se në Maqedoni nuk mund të ketë zgjedhje parlamentare më 5 qershor. Ai arsyeton se BDI-ja e Ali Ahmetit, duke qenë se mbrëmë nuk e dorëzoi listën partiake për në KSHZ, dëshmon qartë se BDI dorëhi Fri, 06 May 2016 13:42:25 +0200 http://www.albeu.com/maqedoni/pendarovski-zgjedhjet-e-5-qershorit-do-deshtojne/243981/ Liberalizimi gëzon pacientët që kërkojnë shërim jashtë http://www.albeu.com/kosove/liberalizimi-gezon-pacientet-qe-kerkojne-sherim-jashte/243980/ <img src="http://www.albeu.com/dokumenta/thumb/liberalizimi4.jpg" border="0" align="left">Lajmi për liberalizimin e vizave është një gëzim i madhe dhe për shumë pacientë të sëmurë të cilët tashmë janë optimist për shërimin e tyre jashtë vendit. Përfaqësuesit e institucioneve të Kosovës si dhe qytetarët, kanë mirëpritur propozimin e Komisionit Evropian drejtuar Këshillit të Bashkimit Evro Fri, 06 May 2016 13:41:21 +0200 http://www.albeu.com/kosove/liberalizimi-gezon-pacientet-qe-kerkojne-sherim-jashte/243980/ Peshkaqeni 3.5 metra terrorizon peshkatarët (VIDEO) http://www.albeu.com/argetim/peshkaqeni-35-metra-terrorizon-peshkataret-video/243976/ <img src="http://www.albeu.com/dokumenta/thumb/peshkataret1.jpg" border="0" align="left">Një grup peshkatarësh në Austral, janë tmerruar nga një peshkaqen, rreth 3.5 metra i gjatë, i cili i ka ardhur rrotull varkës së tyre, përpara së të tentojë se të sulmojë motorin e mjetit të tyre. Në momentin e sulmimit peshkatarët ndodheshin rreth 5 kilometra nga porti, në brigjet jugore të Aust Fri, 06 May 2016 13:33:38 +0200 http://www.albeu.com/argetim/peshkaqeni-35-metra-terrorizon-peshkataret-video/243976/ Një lajm shumë i keq për Real Madridin http://www.albeu.com/sport/nje-lajm-shume-i-keq-per-real-madridin/243978/ <img src="http://www.albeu.com/dokumenta/thumb/Reali61.jpg" border="0" align="left">Gareth Bale, ylli i Real Madridit, mësohet se nuk do të mund të luajë në ndeshjen ndaj Valencias. Zinedine Zidane, trajneri i Real Madridit, është lajmëruar për këtë lajm të keq para ndeshjes me Valencian e cila luhet të dielën. E përditshmja sportive madrilene, Marca, shkruan se Bale nuk do Fri, 06 May 2016 13:30:49 +0200 http://www.albeu.com/sport/nje-lajm-shume-i-keq-per-real-madridin/243978/ Kur këngëtaret bëjnë "qokat" ndaj njëra-tjetrës http://www.albeu.com/showbiz/kur-kengetaret-bejne-qokat-ndaj-njera-tjetres-/243977/ <img src="http://www.albeu.com/dokumenta/thumb/rozi5.jpeg" border="0" align="left">Shpesh këngëtaret bëjnë "qokat" ndaj njëra-tjetrës, por në një postim të ndjerë, Rozana Radi tregon sesi Bleona Qereti nuk ka ndryshuar në marrëdhënien shoqërore përpos famës që gëzon. ?Ja kemi nisur bashkë muzikës, dhe atëhere ishim shumë pak. Kjo vajza për ata që se njohin është një mike e rra Fri, 06 May 2016 13:22:52 +0200 http://www.albeu.com/showbiz/kur-kengetaret-bejne-qokat-ndaj-njera-tjetres-/243977/ Kryeministri i ardhshëm i Turqisë do jetë dhëndri i Erdoganit? http://www.albeu.com/bota/kryeministri-i-ardhshem-i-turqise-do-jete-dhendri-i-erdoganit/243975/ <img src="http://www.albeu.com/dokumenta/thumb/erdogan23.jpg" border="0" align="left">Erdogan i rezervon postin e kryeministrit dhëndrit të vet? Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, mund ta emëroj në postin e kryeministrit të ri dhëndrin e tij. Kështu raportojnë mediat turke. Për këtë post në garë janë ministri i transportit Binali Jildrim si dhe ministri i energjetikës Be Fri, 06 May 2016 13:21:48 +0200 http://www.albeu.com/bota/kryeministri-i-ardhshem-i-turqise-do-jete-dhendri-i-erdoganit/243975/ Hyseni: Pa viza, pas 12 javësh http://www.albeu.com/kosove/hyseni-pa-viza-pas-12-javesh/243973/ <img src="http://www.albeu.com/dokumenta/thumb/hyseni16.jpg" border="0" align="left">Ministri i Punëve te Brendshme, Skender Hyseni ka falënderuar zyrtarët e MPB-së, për plotësimin e kritereve nga udhërrëfyesit e kritereve ku sipas tij 74 për qind të këtyre kritereve janë plotësuar nga MPB. Ndër të tjera ministri Hyseni është shprehur optimist që parlamenti Evropian shumë shpejt Fri, 06 May 2016 13:09:25 +0200 http://www.albeu.com/kosove/hyseni-pa-viza-pas-12-javesh/243973/ Tahiri ia kthen Bashës për armën e Çiços: Ta çojë në Prokurori http://www.albeu.com/shqiperi/tahiri-ia-kthen-bashes-per-armen-e-cicos-ta-coje-ne-prokurori/243974/ <img src="http://www.albeu.com/dokumenta/thumb/tahiri-700x424.jpg" border="0" align="left">Pas deklaratës së bërë nga kreu i PD, Lulzim Basha, në emisionin "Opinion" se arma e viktimës Elton Çiço i përket një drejtuesi të lartë të policisë, një kundërpërgjigje ka pasur nga ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri. Ministri u shpreh se është në dijeni të asaj çka deklaroi kreu i demokratëve Fri, 06 May 2016 13:08:43 +0200 http://www.albeu.com/shqiperi/tahiri-ia-kthen-bashes-per-armen-e-cicos-ta-coje-ne-prokurori/243974/ Peshkaqeni 3.5 metra shokon peshkatarët (VIDEO) http://www.albeu.com/video-lajme/peshkaqeni-35-metra-shokon-peshkataret-video/243972/ <img src="http://www.albeu.com/dokumenta/thumb/peshkaqen6.jpg" border="0" align="left">Një peshkaqen i madh, rreth 3,5 metra i gjatë ka terrorizuar një grup peshkatarësh në Australi. Ata e kanë filmuar këtë moment, përpara së të tentonte të sulmonte motorin e mjetit të tyre. Siç raporton 7News, peshkatarët ndodheshin rreth 5 kilometra nga porti, në brigjet jugore të Australisë, kur Fri, 06 May 2016 13:05:30 +0200 http://www.albeu.com/video-lajme/peshkaqeni-35-metra-shokon-peshkataret-video/243972/