Si të gatuani tortë me mollë
Pëlqej
Përbërësit

5-6 molle te medha

3 vezë

200 gr sheqer

125 gr miell

kanellë

sheqer pluhur

Hapat
1
Mollet qerohen dhe grihen ne fleteza ose katrorka.

2
Ne kallep 22 cm te mbuluar me leter per pjekje ose te lyer me margarin qesim mollet e grira.

3
Perzijme vezet me sheqerin derisa te shkrihet sheqeri dhe ne kete mase shtojme miellin.

4
Perzijme mire dhe masen e qesim mbi mollet e grira(masa e brumit eshte paksa e trashe por ashtu duhet te jete).

5
Pjkeim ne 170 grade per 55-60 minuta.

6
Pas pjekjes largojme rrethin e kallepit,dhe kthejm permbys ne tabaka ashtu qe mollet te mbesin persiper. /albeu.com/
Shtuar më 08/02/2018, ora 17:52
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori