Krimet e Rënda lënë në burg pa afat Klement Balilin
Tortë me çokollatë e lajthi
Pëlqej
Përbërësit

12 vezë

200 gr sheqer

300 gr çokollatë për zierje

400 gr keksa të bluara

300 gr lajthia të bluara

400 gr gjalpë

6 decilitra shtalpe e embel


Hapat
1
Të bardhtë e vezëve ndahen nga të verdhtë, të bardhtë tunden derisa të fitohet një shkumë e trashë.

2
Në enë të veçantë tunden të verdhtë e vezëve dhe sheqeri, shtohen çokollata e shkrirë dhe gjalpi i zbutur në temperaturë dhome dhe të gjitha tunden me mikser.

3
Pastaj shtohet shkuma nga të bardhtë e vezëve, shtohen edhe 100 gr të lajthive të bluara dhe 200 gr keks i bluar, të gjitha përzihen ngadalë me tel kuzhine.

4
Masa e përgatitur ndahet në dy pjesë, nga pjesa e parë e masës pjekën tri padishpanja.

5
Në pjesën e dytë shtohen keksët e mbetur të bluar dhe përzihen mirë, kjo masë lihet për krem.

6
Shtalpa e ëmbël tundet derisa të fitohet një krem pana e trashë, shtohet lajthitë e mbetura dhe përzihen ngadalë.

7
Torta lyhet në këtë mënyrë: padishpanja, kremi, padishpanja nga shtalpa e ëmbël me lajthi. E njëjta procedurë përsëritet derisa të harxhohet i tërë materiali i përgatitur.

8
Torta e përfunduar dekorohet sipas dëshirës.

9
Ju bëftë mirë!
Shtuar më 13/05/2018, ora 17:50
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori