Tiramisu me biskota
Përbërësit

1 kuti biskota

PËR KREM

4 gota qumësht

1 gotë sheqer

3 lugë të gjellës miell

2 lugë të gjellës nisheste

1 vezë

1 vanilje

PËR TA LAGUR

1 gotë uje i vakur

1 lugë të gjellës sheqer

1 lugë të gjellës nes kafe

PËRMBI

kakao

Hapat
1
Të gjithë përbërësit përveç vaniljës e derdhni në një tenxhere, tenxherën e vëni në zjarrë për pjekje në temperaturë mesatare.

2
Vaniljës ia shtoni glazurës dhe e përzieni të tërën me mikser, biskotat i lagni në ujë të vakët dhe e rendisni shtresën e parë në një enë.

3
Përmbi biskota e derdhni kremin e përgatitur, deri në përfundim të biskotave e bëni renditjën në këtë mënyrë.

4
Përmbi torte ia vendosni përzierjën e neskafës dhe e lyeni në tërë sipërfaqën.

5
Tortën e vendosni në frigorifer për pritje rreth 5-6 orë, pas pritjës së nevojshme ia derdhni pak kakao dhe preni në copa të vogla për shërbim. /albeu.com/
Shtuar më 06/01/2018, ora 17:53
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori