Si të përgatisni një tiramisu nga shtëpia
Përbërësit

1 Tako te gatshme

PËR TA LAGUR
1 gotë të çajit ujë të vakët
1 luge te gjelles kafe
1 luge te gjelles sheqer
PËR KREM
2 gota qumësht
3 luge te gjelles miell
5 luge te gjelles sheqer
1 te bardha te vezes
200 gr djathë labne

Hapat

1
Për kremës, të gjithë përbërësit përveç djathit labne i tjerë përzieni, pas përzierjës i pjekëni në temperaturë mesatare.

2
Pasi të ftohet ia shtoni djathin labne, për takon ose pjesën e tortës së gatshme, e lagni me qumësht dhe kafe.

3
Pastaj ia derdhni kremin, pjesën e dytë e lyeni në të njejtën mënyrë dhe e mbylli pjesën e sipërme.

4
Pjesën e mbetur të kremit ia derdhni përmbi, e lëni tiramisun pak në pritje pas pritjës e lyeni me kakao.

5
Tiramisun e vendosni në frigorifer të qëndroj, pastaj e preni në copa të vogla dhe e shërbeni.

6
Ju bëftë mirë! /kuzhina shqiptare/
Shtuar më 11/09/2018, ora 19:13
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori