Si të përgatisim një tortë me kikirika
Pëlqej
Përbërësit

1 Tako te gatshme

1 shllag krem

1 gotë qumësht

PËR KARAMEL

1,5 gota sheqer

4 lugë ujë

1 Krem

200 gr kikirika

1 lugë gjalpë

Hapat
1
Në një tenxhere e derdhim sheqerin, ujin dhe e vëmë në zjarr, derisa të shkrihet sheqeri.

2
Sheqerit të shkrirë ia derdhim kremin dhe e përziejmë mirë.

3
fundmi ia shtojmë kikirikat, gjalpin dhe e fërgojmë mirë.

4
Takon e gatshme e premë në midis, ia vendosim karamelën e përgatitur dhe pjesën tjetër të takon përmbi.

5
fundmi e lyejmë tortën me krem shllag dhe e vëmë në frigorifer për pritje rreh 2 orë.

6
Ju bëftë mirë!
Shtuar më 10/02/2018, ora 17:53
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori