Si të gatuajmë byrek me spinaq
Byreku me spinaq një recetë e cila është një vakt i mirë për tu konsumuar, për të përgatitur këtë recetë nevojiten ; 2 peta sfoliatë, 500g spinaq i pastruar, 100g ricota, 1 vezë, dhe kripë e piper sipas dëshirës.

Në fillim marrim spinaqin e pastruar dhe e vëmë në ujë të vluar me kripë për 1 minutë, pastaj e kullojmë dhe e lëmë mënjanë të kullojë. Pasi ka kulluar, e vëmë në mikser, i hedhim ricotën, vezën, kripën e piperin dhe e përziejmë mirë.

Petat e sfoliatës i presim në formë katrore, sipër tyre vendosim mbushjet dhe i kapim të 4 cepat sipër. I lyejmë me të verdhë veze të rrahur me pak qumësht dhe i pjekim në furrë të nxehur më parë me 190 gradë për 15-20 minuta. /albeu.com/
Shtuar më 24/12/2014, ora 15:56

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori