Si të bëjmë një kek të thjeshtë
Për një masë keku me madhësi mesatare duhet 1 filxhan çaji gjalpë i freskët, 1 filxhan çaji sheqer, 3 kokrra vezë, gjysmë gote uji me miell, 1 lugë kafeje sodë dhe rrush i thatë.

Për të bërë një kek të mirë dhe për të mos u munduar në rrahje, duhet të përdoret sheqer pudër. Për përgatitjen e kekut na duhen 1 filxhan çaji gjalpë i freskët, 1 filxhan çaji sheqer, 3 kokrra vezë, gjysmë gote uji me miell, 1 lugë kafeje sodë dhe rrush i thatë.

Përgatitja
Në një tas rrihni gjalpin me sheqer derisa të rrisë vëllimin dyfish, të zbardhet gjalpi e të tretet sheqeri. Hidhen vezët, përzihen, hidhet liker, miell i përzier me sodë dhe përzihet lehtë. Më pas hidhen rrushtë e thatë dhe masa hidhet në një tavë.
Keku piqet në furrë në temperaturë 190-200 gradë për 15 minuta.

Shtuar më 28/10/2019, ora 16:21
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori