Shpageta me mish e perime
Përbërësit
250 gr shpageta
2 karrota
1 preshë
100 gr kaçkavall
100 gr përshutë
2 vezë
3 decilitra krem qumështi
2 copa djathë
1 decilitër ajkë
1 kungullesh
0,5 decilitra vaj
erëza
kripë
Biber i zi


Hapat
1
Shpageta zihen në ujë me kripë, kullohen dhe priten në copë të vogla.

2
Karrotat pastrohen dhe grihen trashë në rende, kaçkavalli grihet gjithashtu, ndërsa përshuta, kungullesha, preshi priten në shkopinj të hollë.

3
Në pak vaj kaurdisen karrotat, sa të zbuten e pastaj shtohet preshi dhe kungullesha ato kaurdisen pakëz.

4
Perimet e kaurdisura kullohen nga yndyra e tepërt, në enë të vecantë tunden vezët, qumështi, djathi, ajka.

5
Shtohen shpagetat, kungulleshat, përshuta, preshi, karrotat dhe kackavalli, shtohen erëza të përziera sipas shijës dhe të gjitha përzihen ngadalë.

6
Kallëpet për mafina lyhen me vaj dhe mbushen me masën e përgatitur, masa piqet derisa të skuqet në furrën e nxehtë në temperaturë 200 gradë celsius.

7
Ju bëftë mirë!
Shtuar më 27/05/2018, ora 17:50
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori