Salmon me salcė domatesh
Pëlqej
Abonohu pėr lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Pėrbėrėsit:

* 4 fileta salmoni nga 150 gr,
* 3 dcl vaj ulliri,
* 1 qepė,
* 4-5 domate tė mėdha,
* 2-3 thelpinj hudhre, kripė, 1 lugėz e rrafshuar sheqer, disa fletė fesligjen (borzilok),
* 50 gr gjalpė,
* 1/5 kg spinaq tė freskėt, disa kokrra ulliri, majdanoz,
* 3 dcl verė tė bardhė,
* 2 lugė uthull,
* 1 lugė gjalpė,
* 1 lugė miell,
* 2 dcl qumėsht.

Pėrgatitja:

Ēdo copė e salmonit pritet horizontalisht nė tri fileta. Kriposen, u hidhet vaj ulliri dhe qėndrojnė nė vend tė ftohtė. Qepa e grirė nė rende fėrgohet 4 minuta nė vajin nė tė cilin ėshtė marinuar salmoni. Shtohet hudhra, pėrzihet 2-3 herė sa ta lėshojė aromėn, pastaj shtohen domatet e qėruara dhe tė prera nė katrorė tė vegjėl. Nė zjarr tė ngadaltė zihen domatet 40 minuta.

Para pėrfundimit, hidhet1 lugėz sheqer, kriposet sipas shijes dhe hidhet fesligjen i prerė imėt ose i tharė. Nė vend tė salcės sė pėrgatitur, mund tė pėrdoren 4 lugė pure domatesh e gatshme, por ajo e pėrgatitur, ėshtė mė e shijshme.

Spinaqi i pėrvėluar e i kulluar fėrgohet nė gjalpė 2 minuta. Nė njė lugė gjalpė fėrgohet mielli 1-2 minuta. Shtohet qumėshti dhe, duke e pėrzier vazhdimisht, vlohet salca edhe 3-4 minuta gjersa tė trashet.

Nė tepsi tė lyer me yndyrė radhiten 4 fileta salmoni, mbi vihen fleta spinaqi, pastaj beshamelli e mbi tė purea e domateve. Prapė vihet nga njė filetė salmoni, spinaq, beshamell dhe mbulohet me salmon. Hidhen verė dhe uthull dhe futet nė furrė tė nxehtė me temperaturė 200 gradė C pėr t’u pjekur pėr afro 15 minuta.

Salmoni i pjekur vendoset nė 4 pjata e pėrreth, derdhet lėngu nė tė cilin janė pjekur. Zbukurohet me ullinj dhe fleta majdanozi.

Shtuar më 18/05/2012, ora 22:32
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
A rrezikohet vendi ynë nga sulmet e ISIS?
20%
20%
20%
20%
 
Serish tensione ne Kuvendin e Kosoves, nderkohe qe deri tani jane arrestuar 3 deputete te Opozites: Fisnik Ismaili, Haxhi Shala dhe Ismail Kurteshi

Serish tensione ne Kuvendin e Kosoves, nderkohe qe deri tani jane arrestuar 3 deputete te Opozites: Fisnik Ismaili, Haxhi Shala dhe Ismail Kurteshi

albeu