Sallatë me misër
Përbërësit

300 gr miser

300 gr patate

5 tranguj turshi

200 gr përshutë

1 lugë susam

200 gr majonez

1 decilitër ajkë

erëza

kripë

Hapat
1
Patatet zihen, kullohen, qërohen dhe grihen trashë nerende.

2
Kokrat e misrit zihen në ujë me kripë dhe kulloheni ndërsa trangujt turshi dhe përshuta priten imët.

3
Susami fërgohet pakëz në tigan tefloni, sa të marrë ngjyrë të kuqërremtë.

4
Në enë të përshtatshme bashkohen kokrat e misrit, patatet, trangujt, përshuta, susami dhe shtohen erëzat të përziera.

5
Shtohet përzierja e majonezës me ajke dhe të gjitha përzihen bashke derisa të fitohet një masë kompakte.

6
Ju bëftë mirë!
Shtuar më 29/04/2018, ora 17:48

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori