Sallatë me lakër sipas metodës aziatike
INGREDIENTËT

Për salcën: ¼ filxhan me gjalpë kikiriku
2 lugë gjelle lëng limoni
1 lugë çaji lëng limoni
1 lugë çaji xhinxher pluhur
5 lugë gjelle ujë
200 gram lakër të kuqe
200 gram lakër të bardhë
Borzilok të freskët
1 nektarinë e prerë në feta-feta
Kripë, piper
Fara susami

UDHËZIMET

1.Si fillim përgatisni salcën marinuese të sallatës duke bashkuar 5 përbërësit e parë dhe duke i trazuar mirë.

2.Lani mirë lakrën dhe e prisni në rripa të hollë.

3.Në një tas të madh shtoni lakrën, salcën marinuese dhe farat e susamit. E përzieni mirë dhe në fund i shtoni fetat e nektarinës.

4.Sallata është gati! Nëse dëshironi mund t’i shtoni sërish kripë. Ju bëftë mirë!
Shtuar më 31/07/2019, ora 15:12

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori