Role me lakër turshi
Përbërësit

1 brumë

500 gr laker turshi

150 gr përshutë

1 kokë qepë

2 vezë

30 gr susam

kripë

Biber i zi

0,5 decilitër vaj

Hapat
1
Qepa pritet në katrorka ndërsa përshuta pritet në shkopinj.

2
Në pak vaj fërgohet qepa, sa të bëhet e kristaltë pastaj shtohet përshuta dhe ajo fërgohet pak.

3
Shtohen lakrat turshi, mëlmesa sipas shijës dhe të gjitha fërgohen derisa të zbuten lakrat dhe derisa të shteret lëngu i tepërt, mbushja e përgatitur lihet të ftohet, pastaj i shtohet 1 vezë dhe përzihen mirë.

4
Brumi t’hollohet mirë, pastaj pritet në shirita të gjeresisë 4 centimetra dhe të gjerësisë 15 centimetra.

5
Secili shirit i brumit lyhet me të bardhë të vezëve, vendoset në të nga një lugë e mbushjës së përgatitur dhe bëhet role.

6
Tava shtrohet me letër për pjekje dhe në të renditen roletë e mbushura, roletë renditen në atë mënyrë që fundi i brumit të paloset me rolenë fqinj ose me tavën, në mënyrë që roletë të mos shpërbëhen.

7
Roletë lyhen me të verdhtë e vezëve, spërkaten me susam dhe pjekën derisa të skuqen në furrë të ngrohtë në temperaturë 200 gradë celsius.

8
Ju bëftë mirë!
Shtuar më 05/05/2018, ora 17:54

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori