Rolatë me banane
Pëlqej
Përbërësit

6 vezë

2 luge ujë te vale

60 gr miell

50 gr arra te bluara

1 sheqer vanilje

KREMI:

400 ml qumësht

1 puding vanilje

200 gr margarin

150 gr sheqer pluhur

2-3 banane

3-4 therrime cokollate

2 qese Krem pana(shllag)

2 luge eurokrem

3 luge arra te bluara
Hapat
1
Perzijme te verdhat e vezes me 75 gr sheqer pluhur derisa te zbardhet ngjyra,shtojme ujin e nxehte.

2
Te bardhen e vezes e perzijme me 75 sheqer pluhur,sheqerin e vaniljes derisa te behet shkume e forte.

3
Ne masen me te verdhat shojme miellin me arrat e bluara,pastaj bashkojme masat duke i perzier ngadale.

4
Pjekim ne kallep te mbuluar me leter per pjekje,pjekim ne 180 grade per 20 minuta.

5
Peten e pjekur menjehre e mbeshjellim ne lecke kuzhine te njomur ne te cilen kemis vendosur sheqer,meshtjellim ne role dhe leme te ftohet.

6
Per kremin ziejme pudingen me 400 ml qumesht,leme te ftohet ne temp dhome.

7
Pastaj perzijme margarinen me sheqerin pluhur derisa te behet mase kremoze,dhe e bashkojme me pudingen tashme te ftohur.

8
Perzijme mire derisa te behet mase homogjene.

9
Ne kremin e pergaditur shtojme therrimet e cokollates,perzijme.Peten per rolate e shtrijme,lyejme me kremin e pergaditur,dhe ne mes qesim bananet e qeruara per se gjati.
Shtuar më 01/04/2018, ora 17:46
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori