Rizoto me xhinxher, kungulleshka dhe karkaleca
Pëlqej
Rizoto ka një shije akoma më të veçantë kur përgatitet me orizScotti” dhe vaj ulliri “Monini”.

Përbërësit:

1 gotë oriz (orizScotti”)
3 lugë oriz (orizScotti Gran Nero”)
7 karkaleca
1 kungulleshkë
gjysmë kokrre xhinxher
gjysmë kokrre qepë
1 thelpi hudhër
1 gotë verë e bardhë
1 gotë ujë
vaj ulliri (“Monini”)
kripë
piper
majdanoz

Përgatitja:

Prejeni kungulleshkën dhe qepën në copa të vogla, ndërsa xhinxherin në feta të holla.

Skuqni qepën në një tigan me vaj ulliri “Monini”. Shtoni 1 gotë orizScotti” dhe skuqeni për disa minuta. Hidhni 1 gotë ujë dhe lëreni të ziejë.

Në një tigan tjetër me pak vaj ulliri “Monini” skuqni hudhrën e copëtuar. Shtoni karkalecat dhe xhinxherin dhe skuqini për disa minuta.

Hidhni 1 gotë verë të bardhë, kripë dhe piper. Shtoni kungulleshkën, orizin e gatuar dhe 3 lugë gjelle orizScotti Gran Nero”. Shtoni pak majdanoz dhe përziejini mirë.

Hidheni në një pjatë për servirje dhe dekorojeni me majdanoz./Shije.al/
Shtuar më 13/04/2017, ora 12:59
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori