Rizoto me pulë
Përbërësit

300 gr mish gjoks pule

150 gr oriz

300 ml lëng perimesh

50 gr djathë parmesan

20 gr gjalpë

vaj vegjetal

kripë

Biber i zi

Hapat
1
Ndajmë gjoksin e pulës në kube të vogla, i kriposimi dhe biberosim, i skuqim në vaj vegjetal.

2
Më pas shtojmë orizin, e skuqim për 1 minutë, më pas shtojmë lëngun e perimeve pak nga pak derisa orizi të zihet, duke e përzier vazhdimisht.

3
Në fund shtojmë gjalpin dhe djathin permezan, i përziejmë mbi zjarr derisa të shkrihen.

4
Rizoton me pulë e shërbejmë me pak majdanoz të grimcuar.

5
Ju bëftë mirë!
Shtuar më 12/03/2018, ora 17:54

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori