Qofte me domate
Përbërësit

500 gr tul viçi

500 gr domate

40 gr parmixhan i grirë

60 gr bukë

3 vezë

1 thelbë hudhër

2 lugë majdanoz

1 qepë

1 lugë borzilok

3 lugë vaj vegjetal

1 lugë sheqer

gjethe borzilok

kripë

Biber i zi

Hapat
1
Përzieni mishin, parmixhanin, bukën e thërrmuar, vezët, hudhrën dhe majdanozin në një tas të madh.

2
Kontrollojeni për kripë dhe biber, ndajeni përzierjën në toptha sa një arrë.

3
Fërgoni qepën dhe borzilokun në një tigan të madh me vaj, në zjarr mesatar për 5 minuta.

4
Shtoni qoftet dhe fërgoni për 5 minuta, derisa të marrin ngjyrë mirë, shtoni sukën e domateve, sheqerin, kripën e biberin.

5
Lëreni në zjarr për 10 minuta, derisa salca të trashët dhe qoftet të jenë bërë.

6
Përzierjën vendosni në një pjatë, shoqëroni me borzilok dhe shërbeni të ngrohtë.

7
Ju bëftë mirë! /albeu.com/
Shtuar më 08/01/2018, ora 17:51

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori