Pulë me arra
Një recetë tradicionale përmetare, padyshim dhe shumë e shijshme. Zakonisht gratë e këtij qyteti e gatuajnë atë për vaktin e drekës pasi është kalorike, por dhe shumë e thjeshtë në përgatitje.

Përbërësit:

gjysmë pulë
2 lugë gjelle miell
2 lugë gjelle arra (të grirë)
2 vezë (të verdhat)
50 gr gjalpë
kripë

Përgatitja:

Presim pulën në copa të vogla dhe e shtojmë në tigan ku e skuqim pak.

Më pas i hedhim 300 ml ujë dhe e lëmë të ziejë për 15 minuta.

Ndërkohë bëjmë brumin duke përzier miellin me arrët e grira dhe të verdhat e vezëve. E punojmë mirë me dorë sa të marrim një masë të plotë të cilën e skuqim me gjalpë derisa të marrë ngjyrë karameli.

Shtojmë lëngun e pulës dhe e lëmë derisa masa të bëhet pak kremoze. /shije.al
Shtuar më 26/04/2017, ora 09:17

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori