Pulë e pjekur në folie alumini
Pëlqej
Përbërësit

8 kofshë pule

80 gr oriz

3 karrota mesatare

400 gr presh

gjysmë xhenxhefil

rozmarine

kripë

Biber i zi

vaj vegjetal


Hapat
1
Së pari kofshët i marinojmë me vaj vegjetal, kripë, biber të zi, xhenxhefil dhe i lëmë mënjanë të qëndrojnë së paku gjysmë ore.

2
Në anën tjetër i premë karrotat, patatet dhe preshin, të gjitha i vendosim në një enë ku shtojmë edhe orizin, pastaj i hedhim kripën, biberin e zi, vajin dhe e përziejmë.

3
Marrim një folie alumini e ndajmë, e mbushim me perime, përmbi perime i vendosim dy kofshët, një degë rozmarinë dhe e mbyllim në të gjithë anët.

4
Gjatë mbylljës shtojmë nga pak ujë dhe pastaj e mbyllim tërësishtë.

5
Në këtë mënyrë veprojmë edhe me tri tjerat, pastaj i vendosim në tespi dhe i pjekim në temperaturë 200 gradë celsius për 40 minuta.

6
Ju bëftë mirë!
Shtuar më 12/04/2018, ora 17:50
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori