Musakë me patate
Pëlqej
Përbërësit

500 gr mish

1 qepë

3 thelpinj hudhre

1 karrotë

100 ml Salce domate

kripë

Biber i zi

vaj vegjetal

borzilok

200 ml qumësht

3 vezë


Hapat
1
Marrim gjoksin e pulës dhe e bluajmë ose me anë thikës e ndajmë në katrorë sa më të vegjël.

2
Skuqim në vaj vegjetal qepën, hudhrën dhe karrotën.

3
Shtojmë mishin duke vazhduar t’i skuqim së bashku, në fund shtojmë kripën, erëzat dhe salcën e domateve.

4
Marrim patatet dhe i ndajmë në trashësi rreth 3 mm.

5
Marrim tepsinë dhe e lyejmë me vaj vegjetal dhe shtojmë me rend patatet.

6
Mbi patate shtojmë mishin e përgatitur më herët, mbi mish vendosim pjesën e mbetur të patateve.

7
E pjekim në furrë për pjekje në temperaturë 200 gradë celsius, fillimisht rreth 20 minuta.
Shtuar më 30/03/2018, ora 17:54
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori