Kofshė qingji e pjekur nė furrė
Pëlqej
Kofshė qingji
Abonohu pėr lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Marrim domaten, specin dhe qepen dhe i ndajme secilen ne 4 pjese. I hedhim ne nje tepsi te thelle dhe aty shtojme dhe 5-6 thelbe hudhre. Siper ju hedhim 2 luge gjelle vaj perimesh, pak kripe dhe pak piper. Thelbet e tjera te hudhres qe na kane tepruar i ndajme ne copa te vogla persegjati.
Kofshen e qingjit e shpojme me majen e thikes ne te dy anet dhe ne te shpuarat fusim nga nje cope hudher qe kemi pregatitur me pare. E lyejme mishin kudo me vaj perimesh dhe i hedhim edhe piperin e zi dhe kripen sipas deshires. E vendosim mishin siper perimeve ne tepsine e thelle dhe e fusim ne furre te nxehte. E leme te piqet ne furre per dy ore, nga 1 ore ne secilen ane.

Pas kesaj, e ulim pak temperaturen e furres dhe e leme kofshen e qingjit edhe per 1ore ose 1 ore e 30 minuta, por tani te mbuluar me leter alumini. Pasi ta kemi pjekur kofshen e qingjit, e shpojme perseri me thike dhe i hedhim lengun qe kemi ne tepsine ku e kemi pjekur qe mishi te ngelet i bute.Pėrbėrėsit:

Nje kofshe qingji mesatare
1 kokerr domate te fresket
1 kokerr qepe mesatare
1 spec te kuq jo djeges
1 koke hudhre te plote
Vaj perimesh
Kripe
Piper te zi
Shtuar më 14/03/2011, ora 11:47
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
A rrezikohet vendi ynë nga sulmet e ISIS?
24.21 %
56.08 %
14.67 %
5.02 %
Total 4894 Vota!
 
Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga

Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga "mjetet" qė opozita ka pėrdorė sot kundėr qeverisė nė protestėn e mbajtur nė Tiranė.