Kofshë pule të pjekura me portokall
Salca pikante, e ëmbël e portokallit i kthen kofshët e thjeshta të pulës në diçka shumë të veçantë. Familjarët dhe miqtë tuaj do ta pëlqejnë.

Përbërësit:

▪ 8 kofshë pule (mesatare)
▪ 1 filxhan çaji marmelatë (portokalli, me pak sheqer)
▪ 1 lugë gjelle xhenxhefil (i freskët, i copëtuar)
▪ 2 thelpinj hudhër (të qëruar dhe të copëtuar)
▪ 1 lugë gjelle salcë soje
▪ 1 spec i kuq (i vogël, sipas dëshirës)
▪ kripë
▪ piper
▪ 3 lugë gjelle majdanoz (të freskët, të copëtuar imët)

Përgatitja:

Heqim lëkurën nga kofshët e pulës dhe largojmë ndonjë copë dhjami të mundshme.

Në një tas të vogël përziejmë së bashku marmelatën, xhenxhefilin, specin e kuq, hudhrën dhe salcën e sojës dhe i sezonojmë me kripë dhe piper.

Përdorim një mikser dore për të rrahur salcën derisa të bëhet e butë. E përziejmë me majdanoz dhe e lemë mënjanë për aq kohë sa të jetë e nevojshme.

Përgatisim një zjarr me nxehtësi mesatare për të pjekur në skarë ose nxehim paraprakisht skarën me gaz dhe rregullojmë rrjetën e telit të grilës.

Lyejmë ose shpërndajmë pak vaj në skarë dhe rregullojmë kofshët në të.

Pjekim pulën për 5 deri në 7 minuta në çdo anë ose derisa të gatuhet tërësisht dhe të bëhet e fortë.

Pas 5 minutave të para të gatimit e lyejmë mirë me salcën e portokallit.

E heqim nga skara në një pjatancë dhe e shërbejmë./albeu.com/

Burimi Telegrafi
Shtuar më 21/08/2016, ora 17:13

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori