Kek me rrush të thatë dhe copëza çokollate
Përbërësit

4 vezë
1,5 gota sheqer
1 gote qumësht
1 gote vaj vegjetal
2,5 gota miell
2 luge te gjelles kakao
1 Pluhur pjekje
1 vanilje
rrush i thatë
copeza çokollate

Hapat

1
Vezën dhe sheqerin e tundëni pastaj ia shtoni përbërësit e tjerë me rend qumështin, vajin vegjetal, miellin, pluhur pjekjën dhe vaniljën.

2
Glazurën e përzieni me shpatull dhe e ndani në dy pjesë, njërës pjesë ia derdhni 2 lugë të gjellës kakao ndërsa pjesës tjetër 2 lugë të gjellës qumësht shrkuam Meshije.al.

3
Enën e pjekjës e lyeni me miell pak dhe vaj, njërën pjesë e derdhni glazurën me kakao dhe pjesën tjetër ata me qumësht.

4
Pjesës me kakao i hidhni copëza çokollate ndërsa atë me qumësht rrush të thatë.

5
Kekun e vëni në furrë për pjekje në temperaturë 175 gradë celsius për 30-35 minuta.

6
Ju bëftë mirë! /albeu.com/
Shtuar më 24/06/2018, ora 17:04
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori