Kek me krem dhe karrotë
Përbërësit

350 gr sheqer

3 vezë

350 ml vaj vegjetal

2 lugë Pluhur pjekje

1 lugë karbonat

2 lugë kanellë

1 lugë pluhur xhenxhefili

portokall nerende

arra

350 gr karrotë e grirë

PËRMBI

350 gr pluhur sheqer

50 gr gjalpë

vanilje

150 gr Krem

Hapat
1
Furrën e ndezeni në temperaturë 170 gradë celsius.

2
Dy kallëpat e kekut i lyeni me vaj, ia vendosni letrën e pjekjës.

3
Në një enë i derdhni sheqerin, vajin, vezët dhe i përzieni me mikser derisa ti përfitoni një masë homogjene.

4
Ia shtoni miellin, erëzat, karbonatin, lëvoren e portokallit dhe e përzieni glazurën.

5
Arrat dhe karrotën e bëni nerende me ia shtoni, në të dy kallëpat e derdhni glazurën e përgaitur, për pjekje rreth 35 minuta.

6
Pas pjekjës, pas 5 minutash i largoni nga kallepat, kremin e përgatitur e vendosni mbi një kallëp dhe ia vendosni tjetrin kallëp përmbi.

7
Përmbi e lyeni me kremin e mbetur dhe karrotën e bërë nerende.

8
Ju bëftë mire!
Shtuar më 16/03/2018, ora 17:50

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori