Krimet e Rënda lënë në burg pa afat Klement Balilin
Kek me karrotë dhe kanellë
Pëlqej
Përbërësit

3 vezë

1 gotë sheqer

1 gotë karrotë e grirë

1 lugë kanellë

gjysmë gote vaj

1 gote çaji arra

1 Pluhur pjekje

1 vanilje

1 uje mineral

2 gota miell


Hapat
1
Vezët dhe sheqerin i derdhim në një enë dhe i përziejmë me mikser rreth 5 minuta, pastaj ia shtojmë vajin vegjetal, karrotën e bërë nerende.

2
E vazhdojmë përzierjën duke ia shtuar përbërësit e tjerë me rend, enën e pjekjës e lyejmë më vaj dhe pak miell.

3
Në të e derdhim glazurën e kekut dhe kekun e vëmë në furrë për pjekje në temperaturë 180 gradë celsius për pjekje rreth 30 minuta.

4
Ju bëftë mirë!
Shtuar më 10/05/2018, ora 17:53
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori