Imam bajalldi
Pëlqej
Imam bajalldi
Abonohu pėr lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Vera mesdhetare nuk shfaqet tek asnjė gatim tjetėr kaq mbretėrore sa tek imam bajalldi. Ėshtė mbi tė gjitha nė shijen e domateve, ku vera mesdhetare shfaqet e padiskutueshme. Njė domate e pjekur nė Zvicėr, edhe pse njėlloj e kuqe, nuk arrin kurrė tė fiksojė tė njėjtėn sasi dielli nė shijen e saj, nuk arrin kurrė tė kėtė shijen e njė domateje mesdhetare. Njė patlixhanė serash, nuk arrin kurrė tė kėtė konsistence tė njėjtė mishtore me sispecien e vet mesdhetare, nuk arrin dot t'i shmanget athtėsisė sė artificiales. Njė verė mesdhetare pa imam bajalldi nuk ėshtė verė?

Nevojitėn pėr katėr persona

Dy-tre kokrra tė mėdha qepėsh
4-5 thelpinj hudhre
3-4 domate tė pjekura mirė
4 patlixhana tė mėdhenj tė zi

Pėr ata qė janė jo vegjetarian:

500g mish tė prerė nė kubikė tė vegjėl
Vaj ulliri
Kripė
Pipėr i zi
Majdanoz

Pėrgatitja

Ndajini patlixhanėt e zinė gjysmė dhe, me njė lugė tė vogėl, hiquani tulin. Kėtė te fundit, priteni ne copa te vogla dhe lėreni mėnjanė pėr mė vonė. Sipas dėshirės, mund t'u jepni patlixhanave njė tė skuqur tė lehtė.

Nė njė tenxhere tė madhe hidhni me bollek vaj ulliri, dhe kur ky tė jetė nxehur, hidhni pėr t'u kaurdisur qepet e grira holle dhe hudhrat. Kur qepa tė kėtė marrė njė ngjyrė tė lehtė tė artė, shtoni copat e mishit. Kaurdisini mire deri sa uji qė lėshon mishi tė jetė avulluar. Ata qė e duan vegjetarian, lė tė kalojnė direkt tek hapi tjetėr.

Shtoni domatet e prera holle dhe majdanozin e grirė. Domatet, pėrpara se t'i grini, hidhini nė ujė tė nxehtė pėr disa minuta derisa t'u hapet cipa. Hiqeni cipen e domates me thikė dhe tulin priteni nė copa tė vogla. Ėshtė mirė ta shmangni cipėn e domates sepse ėshtė pak e sikletshme gjatė ngrėnies dhe aspak estetike nė gjellė.

Shtoni, se fundmi, edhe tulin e patlixhaneve qė hoqėt mėnjanė nė fillim. Lėreni tė zihen tė gjitha se bashku pėr 10 minuta. Shtoni kripėn dhe piperin e zi. Hiqeni nga zjarri, lėreni tė ftohet pak dhe filloni dhe mbushni patlixhanat. Tepricėn shpėrndajeni midis patlixhanave dhe sipėr tyre.

Futeni nė furrė, nė 220°C dhe piqeni deri sa te marri njė kore tė lehtė tė kuqe sipėr.
Shtuar më 02/08/2010, ora 23:52
Tage: Imam bajalldi
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
A rrezikohet vendi ynë nga sulmet e ISIS?
24.21 %
56.08 %
14.67 %
5.02 %
Total 4894 Vota!
 
Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga

Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga "mjetet" qė opozita ka pėrdorė sot kundėr qeverisė nė protestėn e mbajtur nė Tiranė.