Gjellë me lulelakër dhe perime
Pëlqej
Përbërësit

gjysmë kg lulelakër

300 gr mish

1 qepë

2 hudhra

1 patate

1 karrotë

1 spec i kuq

2 spec i gjelber

vaj vegjetal

1 gote bizele

kripë

Hapat
1
Lulelakrën e pastroni dhe e ndani në copa të vogla, e vendosni në një tenxhere së bashku me mishin, qepën, hudhrën dhe specat i ziëni.

2
Duke e vazhduar zierjës, patatet i premë në copa të vogla dhe i vendosim në tenxhere së bashku me karrotë dhe bizele.

3
Së fundmi ia shtoni erëzat dhe e përzieni gjithë glazurën gjatë zierjës, përbërësit e sosit i përziejmë në një enë dhe i derdhim përmbi tenxhere.

4
E lëmë të zihet rreth 3-4 minuta dhe tenxherën e marrim nga zjarri e lëmë të ftohet pak dhe e ndajmë në pjata.

5
Ju bëftë mirë! /albeu.com/
Shtuar më 04/01/2018, ora 17:55
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori