Ëmbëlsirë me kajsi
Pëlqej
Përbërësit

400 gr kajsi

1 vezë

100 gr sheqer

1 pako sheqer vanilije

170 gr gjalpë i shkrirë

120 ml qumësht

170 gr miell

1/3 pako sheqer pluhur

Hapat
1
Marrim një enë të madhe, tundim vezën me sheqer pastaj shtojmë gjalpin.

2
Shtojmë miellin, pluhur për pjekje dhe tundim mirë, në fund shtojmë qumështin.

3
Marrim një tepsi, ia vendosim letrën për pjekje, kajsitë i ndajmë në katër pjesë dhe i vendosim në tepsi.

4
Masën e fituar nga brumi me kujdes e vendosim mbi kajsi.

5
Ëmbëlsirën e vëmë në furrë për pjekje në temperaturë 200 gradë celsius për rreth 30-35 minuta.

6
Ju bëftë mirë!
Shtuar më 07/04/2018, ora 17:52
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori