Ëmbëlsirë katrore me kokos
Pëlqej
Përbërësit:

2 vezë,
200 gr miell,
50 gr kakao,
10 gr pluhur për pjekje (1 qese të vogël)
200 ml qumësht,
100 ml vaj,
100 gr sheqer,
1 litër qumësht,
6 lugë sheqer,
7 lugë grizë,
200 gr kokos

Përgatitja:

Së pari përgatisim mbushjen me kokosin në një enë e vendosim qumështin të vlojë, ndajm vetëm pak qumësht sa të tretim grizën dhe sheqerin. Në qumështin që vlon shtojmë përzierjen dhe e ziejmë derisa të trashet, pastaj e largojmë nga zjarri shtojmë kokosin dhe e përziejmë mirë.

Derisa mbushja të ftohet përgadisim përbërësit për petën i përziejmë të bardhat e vezës me sheqerin derisa të shkrihet sheqeri, pastaj shtojme të verdhat e vezës një nga një duke i përzierë. Më pas shtojmë vajin dhe qumështin duke i përzierë vazhdimisht.

Shtojmë dhe miellin e përzierë me pluhurin për pjekje dhe kakaon dhe e përziejmë me tel dore.

Kallepin 25×35 e lyejm dhe qesim gjysmën e masës për pandispanjë, pjekim për 6-7 minuta dhe pastaj e nxjerrim nga furra i qesim mbushjen me kokosin, e rrafshojmë mirë dhe qesim gjysmën tjetër për pandispanjen. Kallepin e kthejm në furrë edhe për 25-30 minuta, ose derisa pjekja vërtetohet me rrëmojce.

Pas pjekjes e largojme kallepin nga furra, e kthejm përmbys pas disa minutave dhee lyejm me glazurë çokollate të shkrirë dhe më pas me kokos. Pas pjekjes e largojmë kallepin nga furra, e kthejm përmbys pas disa minutave dhe e lyejm me glazurë çokollate të shkrirë dhe më pas me kokos. Në fund e presim në katrorë sipas dëshirës.
Shtuar më 18/05/2017, ora 17:05
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori