Dieta ideale pėr ish duhanpirėsit
Pëlqej
Abonohu pėr lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Kur njė duhanpirės heq dorė nga cigarja, i vėrsulet ushqimit. Nuk e kanė shumė tė qartė si tė largojnė dėshirėn pėr nikotinėn por konsumimi i ushqimeve tė grimcuara ėshtė ideja dhe zgjedhja e duhur, shkruan "infoalbania".

Por, nė vend tė konsumimit vetėm tė ushqimeve tė grimcuara, ish-duhanpirėsit ushqehen me ēdo lloj ushqimi qė u del pėrpara. Kėshtu fillon edhe shtimi nė peshė.

Mjekėt kėshillojnė qė nė kėto momente nervozizmi te mos kurohet me kikirikė dhe patatina por me ēamēakėz pa shqer dhe moollė. /albeu.com/

Ja cila do tė ishte dieta ideale pėr njė ish-duhanpirės:

Dita e parė
Dreka: gjellė me perime (fasule, bizele, karota, brokol) biftek gjedhi, pjepėr.
Darka: sallatė me domate dhe tranguj, portokall.

Dita e dytė
Dreka: supė me perime, mish gjedhi me pure patatesh, pjeshkė.
Darka: sallatė jeshile me uthull, mish peshku me oriz integral, dardhė.

Dita e tretė
Dreka: kungulleshka tė pjekura me pak mish (mishi sipas deshirės, preferohet tė jetė peshk), kifle integrale, ananas.
Darka: sallatė me perime te freskėta, njė gjellė tė lehtė me kėrpudha, bukė tė thekur.

Dita e katėrt
Dreka: gjellė me lakėr, patate dhe qepė, mish tė pjekur me kungulleshka, lėngje.
Darka: sallatė me domate, bizele me mish.

Dita e pestė
Dreka: gjellė me mish peshku me tri lugė oriz, mollė.
Darka: sallatė me spinaq, mandarina.

Dita e gjashtė
Dreka, mish pule me perime (kungulleshka dhe speca te kuq), tri pjese buke te thekur, leng portokalli.
Darka: 100 gramė patate te ė skuqura, 100 gramė djathė,dardhė.

Dita e shtatė
Dreka: mish pule nė zgarė me oriz integral, speca tė pjekur te erėzuar, kos frutash.
Darka: pure nga karotat dhe kungulleshkat, gjoks pule dhe pak ananas tė freskėt.
Shtuar më 04/09/2012, ora 16:18
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
A rrezikohet vendi ynë nga sulmet e ISIS?
24.21 %
56.08 %
14.67 %
5.02 %
Total 4894 Vota!
 
Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga

Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga "mjetet" qė opozita ka pėrdorė sot kundėr qeverisė nė protestėn e mbajtur nė Tiranė.