Çorbë me perime e mish pule
Përbërësit

400 gr mish pule

1 lugë gjethe selino

2 kokë qepë

100 gr bizele

2 patate

1 spec i gjelber

2 decilitra lëng domatesh

5 lugë vaj

erëza

Biber i zi


Hapat
1
Mishin e bardhë të pulës e premë në katrore, speci, qepët dhe patatet pastrohen dhe gjithashtu priten në katrorë.

2
Në pak vaj i fërgojmë qepët, sa të marrin pamje të kristaltë, shtohet mishi i pulës e selinoja dhe kohë pas kohe ia shtojmë ujin.

3
Kur perimet e mishi të jenë gjysmë të fërguara, shtohet speci, patatet, bizelet dhe ërëzat sipas shijës.

4
U shtohet ujë dhe zihen në temperaturë mesatare, derisa të zbuten perimet.

5
Nga fundi i zierjës shtohet lëngu i domatës.

6
Ju bëftë mirë!
Shtuar më 02/05/2018, ora 17:53
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori