Byrek me djathë
Pëlqej
Përbërësit

2 gota qumësht i vakët

2 vezë

Gjysmë vaj vegjetal

1 maje

1 lugë kripë

1 lugë sheqer

miell

NË BRENDËSI

180 gr margarin

djathë

PËRMBI

susam

Hapat
1
İ derdhim të gjithë përbërësit në një enë dhe e përziejmë, brumin e lëmë në pritje të fryhen.

2
Brumin e ndani në 4 copa, e hapni me ndihmë të t’holluesit dhe ia vendosni margarinën, e mbyllëni brumin.

3
E lëni pak në pritje rreth 5 minuta, pastaj e hapni prap dhe ia vendosni djathin. İa japni formën role dhe e preni në copa të vogla brumin.

4
Byrekun e vendosni në tepsi, rreth 20 minuta e lënipritje, pastaj e lyeni em susam dhe e vëni në furrë për pjekje në temperaturë 190 gradë celsius.

5
Ju bëftë mirë! /albeu.com/
Shtuar më 13/01/2018, ora 17:50
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori