Bukë me erëza
Pëlqej
Përbërësit

350 g miell
50 g domate te thata
5 gjethe brozilok
nje luge trung rozmarine te fresket
sheqer
0.5 l uje te nxehet
nje qeske tharm buke te thate
nje luge supe kripë
1.5 dl vaj ulliri
PER DEKOR:
nje luge vaj ulliri
1 rozmarine
nje luge kripë te trashe deti

Hapat

1
Copetohen domatet, brozilku dhe rozmarina.

2
Ne nje ene me te vogel hidhet sheqeri, shkrihet me 1,5 dl uje te ngrohte pastaj hidhet tharmi.

3
Lihet ne ambient te ngrohte per 10-15 minuta per tu fryer.

4
Ne nje ene me te madhe hidhet mielli, kripa, erezat dhe domatet e thata, vaji, tharmi i fryre. Duke perziet perberesit ngadale hidhet pjesa e mbetur e ujit te ngrohte dhe perzihet me duar ne menyre qe te fitohet nje brume i bute ( nese ka nevoje, shtohet edhe pak uje).

5
Brumi i fituar hidhet ne tavoline pune te permiellur dhe punohet edhe per 5 minuta, pastaj kthehet ne ene, mbulohet me pecete dhe lihet ne ambient te ngrohte qe te qendroje per 30-40 minuta, respektivisht der sa te dyfishohet masa.

6
Masa e fituar te ndahet ne tri pjese.

7
Dhe nga secila pjese te krijohet nje cope e rrumbullaket e cila vendoset ne enen per pjekje te lyer me yndyre.

8
Ne secilen ambient te ngrohte per 15-20 minuta per tu dyfishuar pastaj lyhet me vaj ulliri dhe rozmarine e kripe te trashe.

9
Furra ngrohet ne 220°Celsius dhe buka piqet per 25-30 minuta. /albeu.com/
Shtuar më 06/12/2017, ora 13:20
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori