Bukë integrale me bajame
Përbërësit

8 copa të bukës

100 gr bajame

3 lugë majdanoz

1 thelbë hudhër

2 lugë kripë

6 lugë vaj vegjetal

spec pluhur

bajame të copëtuara

Hapat
1
Ndezëni furrën në temperaturë mesatare dhe thekni bajamet për 3-5 minuta ose derisa të prarohen.

2
Në blendar vendosni majdanozin, hudhrën, kaparinën, spec pluhurin dhe grijini shumë hollë, shtoni vajin vegjetal dhe përzieni mirë.

3
Thekeni bukën në furrë derisa të bëhet kore e praruar, bukën e thekur vendosni në një pjatë.

4
Lyeni secilën copë të bukës me përzierjën e përgatitur më parë, plotësoni me bajamet dhe shërbeni.

5
Ju bëftë mirë! /albeu.com/
Shtuar më 24/06/2018, ora 09:34

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori