Bërxollë nga kërpudhat
Pëlqej
Abonohu për lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Përbërësit:

▪ 250 g kërpudha
▪ 2 vezë
▪ tul të thatë të një fete buke
▪ pak qumësht
▪ 1 qepë e vogël
▪ 2 thelpinj hudhre
▪ një tufë majdanoz
▪ grimca buke
▪ erëza, kripë, piper, vaj
▪ një lugë miell

Përgatitja:

Kërpudhat, qepa, hudhra dhe fletët e majdanozit të grimcohen sa më shumë që të jetë e mundur.

Të fërgohen në pak vaj kërpudhat, të ftohen, t’u shtohen vezët, tuli i bukës i njomur në qumësht, erëzat, mielli, kripa, piperi, qepa, hudhra dhe majdanozi.

Të gjithë përbërësit duhet me dorë të përzihen mirë dhe të formësohen bërxollat, pastaj t’u hidhen grimcat e bukës dhe të fërgohen në vaj të nxehtë.

Mund të shërbehen me pire patatesh dhe sipas dëshirës edhe me sallatë./albeu.com/
Shtuar më 10/09/2016, ora 17:52
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Negociatorët e lartë të BE-së, McAllister dhe Fleckenstein duke dalë nga zyrat e PD-së

Negociatorët e lartë të BE-së, McAllister dhe Fleckenstein duke dalë nga zyrat e PD-së