Brusketa të shijshme në vetëm 5 minuta
Nëse jeni të uritur dhe duhet të përgatisni ushim të shpejt dhe të shijshëm veproni si më poshtë.

INGREDIENTËT

-4 domate
-1 bagetë
-50 gram gjalpë
-hudhër e bluar
-pak majdanoz
-Lëngu i një limoni
-Vaj ulliri
-Kripë, rigon

UDHËZIMET
1. Merrni një tavë dhe vendosni sipër saj bagetën e prerë në copa të vogla. Vendosni sipër secilës pak gjalpë dhe i fusni në furrë të ngrohen për 5 minuta.

2. Ndërkohë në një enë shtoni tulin e domateve të prerë në copa të vogla, 4 lugë gjelle vaj ulliri, kripë, rigon, majdanozin e grirë imët (sa ta shikoni të arsyeshme), lëngun e limonit dhe në fund hudhrën pluhur ( 1 lugë kafe). E trazoni mirë masën.

3. Nxirrni bukën nga furra dhe i shtoni sipër mbushjen që përgatitët.

4. Brusketat janë gati dhe mund t’i shërbeni kurdoherë para pjatës kryesore. Ju bëftë mirë!
Shtuar më 06/07/2019, ora 15:37

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori