Matrioshkat ruse tani me imazhin e Putin dhe Trump
Në rusi mund të gjeni kukullat tradicionale ruse-matrioshka me imazhin e e presidentit të Rusisë Vladimir Putin dhe presidentit të sapozgjedhur të SHBA-së Donald Trump.

Pronarët e dyqaneve të suvenireve në kryeqytetin rus thonë se matrioshkat me imazhin e presidentit të sapo zgjedhur amerikan janë shumë të popullarizuara, raporton AA.

Matroshka është një lodër ruse prej druri e përbërë nga një kukull që hapet dhe brenda së cilës ka kukulla të vogla.

Ka marrë emrin Matrioshka, për shkak se figura përfaqëson nënën. Zakonisht brendia e saj përmban të paktën gjashtë kukulla tjera më të vogla.


Shtuar më 20/01/2017, ora 10:56

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori