Tabuja e pakthyeshme e Ilir Metės
nga Skender Minxhozi
Shqip
Konventa e fundit e LSI-sė ishte njė rast jo i keq pėr tė pritur ndonjė mesazh tė kriptuar politik tė Ilir Metės, pėr dy partitė e mėdha, nė njė moment kur po hyjmė nė stinėn e pėrllogaritjeve tė mėdha zgjedhore. Mesazhi i Metės erdhi dhe ai qe i qartė. Nėse lexohet ashtu siē u tha, pa stėrhollimet bizantine qė i jepen rėndom deklaratave politike nė baret politike tė Tiranės. Ilir Meta deklaroi se bashkėpunimi i nisur tre vjet mė parė mes PD e LSI ka qenė njė tabu e thyer, e cila nuk ka motiv pėr tė mos vijuar nė tė ardhmen.

Nuk pritet qė Ilir Meta tė thotė sot, tre vjet pas aleancės me Berishėn, qė ka bėrė gabim pėr atė krushqi politike, qė nė fakt mė sė pari shpėtoi karrierėn politike tė kreut tė qeverisė. Ėshtė e tepėrt t’i kėrkohet njė personi si Ilir Meta njė sinqeritet i tillė publik, pėr njė pazar postelektoral, prej tė cilit mori 20% tė shtetit, qė nga sheshi “Skėnderbej” e deri tek komunat e humbura tė Pukės. Njė plaēkė lufte e majme, pėr katėr mandate qė u fituan nė emėr tė largimit tė “Sali Gėrdecit”, e qė pak orė mė pas u pėrdorėn pikėrisht pėr t’i zgjatur atij kontratėn e punės.

Gjithsesi kjo puna e Gėrdecit ėshtė e shkuara. Ajo qė pritej dhe ende pritet, ėshtė mė shumė kahu qė do tė marrė kjo forcė politike, nė funksion tė zgjedhjeve tė ardhshme. Pėrtej fanfarave tė konventės sė fundit, pėrtej toneve triumfaliste qė Ilir Meta di t’i pėrdorė prej shumė vitesh nė podiumet e kongreseve, LSI dhe kryetari i saj janė sot forca politike mė e mėdyshur e spektrit politik nė Shqipėri. Partitė e reja, FRD e AK, janė pozicionuar hapur nė opozitė, partitė me bazė etnike si PBDNJ apo PDIU, e kanė bėrė tashmė tė qartė se do tė synojnė tė pėrjashtojnė paraprakisht qėndrimin nėn njė ēati, kurse aleatėt e Ramės duket se s’do tė kenė zgjedhje tjetėr, veē asaj tė njė marrėveshjeje elektorale me PS. Nė kėtė trafik siglash, madje edhe Nard Ndoka e gjeti njė vend pėr veten. Personi mė i trazuar nė kėtė pragfushate ėshtė Ilir Meta. Aq shumė e preokupon kreun e LSI ēėshtja e pozicionimit tė tij nė zgjedhje, saqė ka nisur tė pėrhapė fjalė pėr daljen mė vete, me njė koalicion tė tijin. Takimi i tij i fundit me Idrizin dhe deklarata qė bėri nga Konventa, pėr njė zgjidhje tė problemit ēam nga LSI e PDIU, mė shumė sesa njė ngritje tonesh nacionaliste, ishte njė tentativė pėr ngritje pazari ndaj Kryeministrit.

E kjo ka mė shumė se njė arsye. Megjithėse deklaroi sė fundi se nuk ėshtė penduar pėr tabunė qė theu tre vjet mė parė, duke u bashkuar me Berishėn, bilanci i qeverisė PD-LSI duket se ēalon pikėrisht nė dy shtyllat, pėr tė cilat ajo u krijua: stabiliteti dhe integrimi. Sa i pėrket tė parit, pra stabilitetit, kemi pėrjetuar njė mandat ku tensioni politik dhe ai social kanė kapur maja tė rrezikshme. Bojkoti i opozitės, grevat e manifestimet qė kanė shkaktuar edhe tė vrarė nė dyert e qeverisė, kontrolli nė rritje dhe praktikisht marrja e shtetit nė dorė nga njė njeri i vetėm, kritikat e ashpra tė ndėrkombėtarėve pėr korrupsionin, padėnueshmėrinė, krimin, pėrdorimin politik tė institucioneve dhe administratės – qė tė gjitha kėto janė gjithēka, pėrveēse stabilitet. Nėse i hedh njė sy tė gjitha raporteve qė janė prodhuar kėto katėr vjet pėr Shqipėrinė, nėse lexon deklaratat e bezdisura tė zyrtarėve tė Brukselit sa herė qė flitet pėr vendin tonė, kupton sesa larg stabilitetit dhe standardeve ndodhet ky vend nė momentin aktual. Ilir Meta dhe partia e tij natyrisht qė kanė pėrfituar personalisht nga lidhja me PD-nė, por ėshtė pak e vėshtirė tė thuhet se i pėrfituar ka dalė edhe vendi.

Sa i pėrket objektivit tė dytė, atij tė integrimit, heqja e vizave (e cila po rivihet nė pikėpyetje pikėrisht kėto ditė), ėshtė shumė pak pėr tė pretenduar suksesin e njė formule qeverisėse, e cila po i bėn shqiptarėt qė tė qėndrojnė me veshėt ngritur, pėr tė tretin vit radhazi, pėr marrjen ose jo tė statusit tė vendit kandidat nė BE. Krahasuar me qeverisjet e mėparshme, aleanca dykokėshe Berisha-Meta nuk pati ritmin dhe suksesin e pretenduar tre vjet mė parė, nė drejtim tė afrimit tė vendit me Europėn.

Nga ana tjetėr, llogaritė e Metės nė raport me qėndrimin ose jo nė qeveri mjegullohen edhe nga rezultati qė mund tė marrin partitė e reja, qė po tregojnė njė qasje shumė agresive nė javėt e fundit. Sidomos AK e Kreshnik Spahiut. Nėse Meta do tė qėndronte me Berishėn dhe kėto parti do tė merrnin mjaftueshėm vota, pėr ta lėnė poshtė pragut tė 70 mandateve qeverinė, roli LSI-sė do tė sfumohej nė mėnyrė tė pakthyeshme. Ėshtė ky njė risk qė ia prish jo pak qetėsinė njė partie si LSI, e cila ėshtė mėsuar tė lodrojė pėr katėr vjet nė tehun e hollė tė presjeve dhjetore.

Megjithatė zgjedhjet po afrojnė dhe askush s’ka kohė tė presė. Me shumė gjasė ėshtė koha qė opozita fillimisht tė mbushė mendjen e saj, e mė pas t’ia bėjė tė qartė edhe zgjedhėsve tė vet, se njė rikthim i LSI-sė sė sotme nė vathėn e opozitės, ėshtė njė operacion me kosto tė lartė, i cili mbase duket nuk u leverdis asnjėrės prej palėve. Nuk i leverdis PS dhe partive tė tjera opozitare, pėr shkak tė kostos sė rėndė qė ka njė rikthim i tillė nė planin e imazhit. Nuk mund ta kritikosh qeverinė “Berisha”, pa kritikuar edhe segmentin “Meta” brenda kėsaj qeverie. Nuk mund tė kėrkosh votėn pėr ndryshim, pėr tė “rilindur”, siē thotė Rama, duke ricikluar nė panelin opozitar njė faktor thellėsisht tė konsumuar me pushtetin, siē ėshtė LSI-ja.

Nga ana tjetėr, njė afrim i tillė mesa duket nuk i leverdis mė as vetė LSI-sė. Tundimi ėshtė aty, ndoshta ėshtė edhe dėshira pėr tė provuar njė kalim majtas, pas katėr vjetėve djathtas. Por mesa duket, Ilir Meta nuk ėshtė mė edhe aq i lirė pėr tė zgjedhur. Njėzet pėrqindėshi i pjesėmarrjes nė qeverisje, ishin dhe janė jo vetėm zgjidhja financiare e sociale brenda formacionit tė tij politik nė njė moment delikat pėr LSI-nė, por edhe njė zinxhir nė qafėn e kėsaj partie, qė e pengon tė lėvizė. Tashmė LSI-ja ka hyrė thellė nė indin e qeverisjes sė vendit. Ndoshta pėr kėtė arsye Ilir Meta deklaron jo pa realizėm, se do ta vazhdojė edhe nė tė ardhmen tabunė e tre vjetėve mė parė. Nuk duhet vėnė nėn presion kreu i LSI-sė. Mesa duket, tashmė gjithēka tingėllon mė e arsyeshme, mė logjike, nė rendin aktual tė gjėrave. Buka e thyer tre vjet mė parė vėshtirė se mund tė ngjitet mė. Duket se i pari qė e ka kuptuar kėtė ėshtė vetė Edi Rama, ai qė pranoi tė ulet nė darkėn e famshme tė Lalzit me aleatin kryesor tė Berishės. Dhe qė sot, refuzon tė dėrgojė njė delegacion nė konventėn e partisė, qė jo shumė kohė mė parė shihej si asi i fshehtė nėn mėngė, nė garėn e vitit tė ardhshėm. Krushqit janė tė ngrirė. Ndoshta ėshtė mė mirė kėshtu.
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga ky opinionist
 
Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga

Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga "mjetet" qė opozita ka pėrdorė sot kundėr qeverisė nė protestėn e mbajtur nė Tiranė.