Qeveria qė sillet si opozitė
nga Skender Minxhozi
Shqip
Qeveria ngriti pėrfundimisht duart lart pėrballė vendimit tė Kėshillit Europian pėr tė mos i dhėnė Shqipėrisė statusin e vendit kandidat pėr nė BE. Kryeministri dhe njerėzit pranė tij fajėsuan edhe njė herė opozitėn pėr kėtė rrėzim tė tretė. Paralelisht me kėtė justifikim publik, mazhoranca duket se ka gjetur edhe atė qė e konsideron si kartėn elektorale gjatė zgjedhjeve tė qershorit. Fajin e ka, sipas saj, muri i bllokimit tė opozitės, i cili duhet rrėzuar.

Kjo mazhorancė, qė ka qenė nė gjendje tė gllabėrojė gjithė shtetin nė kėta tetė vjet, qė ka mundur tė dhunojė, anashkalojė dhe shkelė me kėmbė tė gjitha institucionet kryesore tė pavarura, qė ėshtė kapur mbi 20 herė nė shkelje nga Gjykata Kushtetuese pa e prishur fare terezinė, qė zotėron sot e pashqetėsuar njė pushtet tė gjithėfuqishėm qė shtrihet nė ēdo pore tė administratės, qė s’do t’ia dijė as pėr korrupsionin spektakolar dhe as pėr paratė e buxhetit tė shtetit, qė i ka djegur nė lumė brenda njė ore fletėt e votimit, kur s’ka dashur t’i numėrojė, ose i ka mbledhur ato brenda 24 orėve ku ishin e ku s’ishin, vetėm e vetėm pėr t’i numėruar sa mė parė, kjo mazhorancė pra, deklaron tani se qenka e rrethuar…nga opozita. E qė pėr kėtė arsye, deklaron se ėshtė e dobėt, e pafuqishme pėr t’i gjetur njė zgjidhje krizės sė afrimit me Europėn.

Ky shtet zotėron sot ushtrinė, policinė, burgjet, financat, ēdo zyrė, vulė e shkresė, nga Jugu nė Veri, por thotė se i ka dalė pėrpara njė mur qė s’po e kapėrcen dot. Dikush mund tė qeshė, dikush tjetėr mund tė tallet apo edhe tė revoltohet. Ndonjė i tretė thjesht mund tė ngrejė supet e tė bėjė sikur nuk dėgjon, pasi ka kohė qė i ėshtė flashkur instinkti dhe shqisa e reagimit. Por njė gjė s’mund tė mos thuhet, cilido qoftė humori apo qasja e shqiptarit tė mesėm, teksa dėgjon kėtė justifikim: kjo ėshtė deklarata mė e pavėrtetė dhe hipokrite qė mund tė bėjė njė qeveri pėrballė qytetarėve tė vet!

Alternimi i toneve triumfaliste, plot prerje shiritash, gjuhė tė egėr dhe arrogancė qeverisėse, me pasivitetin, pafuqinė formale dhe mbylljen nė vetvete, sa herė qė nuk arrihen objektivat europiane, janė njė kontrast befasues nė linjėn politike tė kėsaj mazhorance. Kanė gjithēka nė dorė, por njėherėsh s’kanė fuqi tė bėjnė asgjė, kjo ėshtė deviza e vetme e Berishės, kur pėrpiqet t’i gjejė njė justifikim dėshtimeve tė pėrsėritura tė viteve tė fundit nė marrėdhėniet me BE. Kush mund ta besojė Kryeministrin e sotėm, i cili gjėmon nėpėr tribuna e foltore, sulmon kokulur si njė dem ēdo kundėrshtar qė guxon t’i presė rrugėn, e qė papritur dorėzohet, tkurret dhe thotė: e shihni, s’mė lėnė t’ju ēoj nė Europė! E cili ėshtė ai shqiptar qė e ka ndjekur karrierėn politike tė Sali Berishės, stilin e tij politik, komunikimin e tij publik, qė mund tė pranojė se ky lider politik, qė nė kėtė pėrvjetor Pavarėsie u tundua sa s’thuhet qė ta krahasojė veten me gjithė burrat e mėdhenj tė Kombit, por qė nuk paska fuqi tė bindė partinė kundėrshtare pėr tė votuar tri ligje!

Ky qė po luhet ėshtė vetėm teatri i radhės. Madje kėsaj radhe fabula ėshtė edhe mė e dobėt se herėt e tjera. E ndodhur pėrballė zgjedhjeve, me njė bilanc preokupant qeverisjeje, e zhytur nė korrupsion, apati dhe konsum tė llahtarshėm imazhi, qeveria aktuale po kėrkon tė gjejė gozhdėn e Nastradinit, ku do tė ngulė flamurin e fushatės sė qershorit. Nuk ka punė, e ka fajin bllokimi, ka varfėri, bllokimi ėshtė shkaku, ra tėrmet, sėrish faji ėshtė i bllokimit, u pėrmbyt Shkodra, Drini doli nga shtrati prej bllokimit tė opozitės! Kjo ėshtė pak a shumė formula “magjike” qė qeveria ka gjetur pėr tė sugjestionuar votuesin nė verėn e ardhshme, atėherė kur tė hidhen zaret e pushtetit.

Nė rrėnojat e konsensusit pėr statusin e vendit kandidat gjatė kėtij dimri, po ngjizet gradualisht platforma e ardhshme elektorale e Berishės, e cila do tė fokusohet me shumė gjasė nė njė pikė tė vetme: tė shembim murin e bllokimit tė opozitės. Pra, tė rrudhim edhe mė tej kundėrshtarin, qė mė nė fund tė imponojmė atė qė duam vetė. Paēka se me njė logjikė tė thjeshtė, duke parė qė sistemi aktual zgjedhor do tė nxjerrė sėrish njė rezultat tė ngushtė, njė dreq e di se ku planifikon Berisha t’i fitojė 84 mandate nė 23 qershor. Pasi ai dhe Rama e dinė shumė mirė qė nė fund tė rrugės sė zgjedhjeve, do tė kemi sėrish njė raport tė ngushtė shifrash nė Parlament. Pra, sėrish fituesi do tė detyrohet tė paraqitet nė derėn e humbėsit, pėr tė gjetur konsensusin pėr tri ligjet e famshme tė Europės.

Mazhoranca qė qeveris sot Shqipėrinė sillet prej shumė kohėsh si tė ishte opozitė, e jo si shumicė. Ky ėshtė njė fenomen qė i nxjerr nė njė dritė mjaft tė shėmtuar liderė tė fortė si Berisha e Meta. Ata e kanė tė vėshtirė t’u shpjegojnė shqiptarėve se pėrse janė tė gjithėfuqishėm nė disa gjėra, e tė pafuqishėm nė disa tė tjera. E vėrteta e procesit tė integrimit europian ėshtė se nuk ka qenė vetėm opozita nė pozita tė ngrira, por edhe qeveria. Kompromisi i munguar pėr statusin ėshtė njė dėshtim i tė dyja kampeve politike. Pėr kėtė arsye, rrėzimi pėr herė tė tretė nė marrjen e statusit tė vendit kandidat ėshtė shumė i vėshtirė tė shpjegohet dhe aq mė keq tė justifikohet, vetėm me bllokimin e Ramės. Sepse ata qė me votė janė zgjedhur tė jenė drejtuesit e kėtij procesi, nuk mund t’u shmangen pėrgjegjėsive tė tyre nė proces. E vėrteta ėshtė se ky dėshtim spektakolar nė sytė e Brukselit, ka nga pas njė pėrgjegjėsi tė pėrbashkėt tė klasės politike aktuale, ku hyjnė si socialistėt, ashtu edhe demokratėt. Megjithatė pėrpara kemi njė palė zgjedhje dhe duam t’i fitojmė. Logjika le tė hapė rrugėn, nuk na duhet…
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga ky opinionist
 
Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga

Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga "mjetet" qė opozita ka pėrdorė sot kundėr qeverisė nė protestėn e mbajtur nė Tiranė.