Pse hesht Spiro Ksera?!
nga Skender Minxhozi
Shqip
Katėr ditė mė parė, “Gazeta Shqiptare” publikoi njė dialog, shoqėruar me fotot pėrkatėse, qė ministri i Punės, Ēėshtjeve Sociale dhe Shanseve tė Barabarta (sa ironik tingėllon ky emėrtim) Spiro Ksera, pati me deputetė tė partisė neonaziste greke “Agimi i Artė”. Gazeta nė fjalė i referohej njė takimi qė ka ndodhur mė 28 tetor 2012 nė Bularat. Pėrmbajtja e takimit, ajo qė Ksera dhe deputetėt grekė kanė diskutuar mes tyre, pa harruar edhe foton qė ėshtė bėrė tashmė publike – tė gjitha kėto, shėnojnė njė skandal tė ri, tė paprecedent, nė sjelljen publike e zyrtare tė njė anėtari tė qeverisė sė Republikės sė Shqipėrisė.

Por njė skandal i dytė, po aq i madh sa i pari, ėshtė heshtja dhe mesa duket qetėsia, me tė cilėn Spiro Ksera i ka pritur si shkrimin nė fjalė, ashtu edhe deklaratat politike qė pasuan e qė kėrkonin dorėheqjen e tij. Ministri Ksera nuk e pa tė arsyeshme qė tė shpjegohet se pėr cilat arsye ka pozuar nė foto me pėrfaqėsues politikė, tė cilėt i mėnjanojnė pa rezerva edhe shumė nga ministrat e qeverisė aktuale greke. Pritej qė Ksera tė shprehej publikisht nėse i ka thėnė ato fjalė rreth luftės disavjeēare qė paska bėrė pėr Vorio-Epirin. Ndoshta njė pretendim i tillė do t’i shkonte njė situate normale, nė njė shtet normal dhe me njė dialektikė institucionale gjithaq normale. As Spiro Ksera nuk ėshtė njė ministėr normal, as qėndrimi i qeverisė ndaj tij dhe asaj qė ai pėrfaqėson, nuk ėshtė normal. Kemi tė bėjmė me persona atipikė, nė rrethana atipike.

Le ta shpjegojmė. Kabineti i sotėm qeveritar, ashtu si tė gjitha qeveritė e pas vitit 1992, kanė pasur njė prani greke brenda vetes. Ka qenė njė lloj hipoteke e padeklaruar, qė Tirana zyrtare ka vėnė mėnjanė, pėr tė qetėsuar “ndjeshmėrinė” e fqinjit tonė jugor nė drejtim tė pėrfaqėsimit tė minoritetit grek, por mbi tė gjitha, edhe tė interesave greke nė Shqipėri. Siē ėshtė thėnė deri nė mėrzi, zoti Berisha ka njė kujdes tė posaēėm ndaj kėtij elementi delikat. Pasi nuk arriti ta tėrheqė Vangjel Dulen nė koalicionin qeverisės, ai shpiku disidentin Ksera, tė cilin e vuri pėr tė pėrēarė votat e minoritetit gjatė zgjedhjeve, po edhe pėr ta pasur si “hajmali” politike gjatė qeverisjes. Fakti qė Ksera sot hesht, pra ndihet i sigurt e i paprekshėm, vjen ndėr tė tjera, edhe prej faktit se Kryeministrit tonė nuk i bėjnė pėrshtypje lajme si ato tė “Gazeta Shqiptare”.

Por fenomeni nuk kufizohet vetėm nė muret e ministrisė qė i kanė dhėnė pėr drejtim zotit Ksera. Ai ėshtė mė i gjerė dhe pėrfshin edhe aleatė tė tjerė tė mazhorancės (nė letėr, kundėrshtarė tė zotit Ksera), tė cilėt gjithashtu ulin zėrin dhe tonet edhe atėherė kur duhej tė flisnin. Fjala ėshtė pėr PDIU, njė parti e cila nuk ka sesi tė mos jetė e ndjeshme teksa sheh foto si ajo e Bularatit, por qė vijon tė heshtė. Pėr mė tepėr, vijon tė pranojė tė lundrojė nė periferitė e qeverisjes sė sotme, vetėm prej vetos sė heshtur qė i ėshtė vėnė kėsaj shumice nga njė fuqi tjetėr jashtė vendit. Njė situatė qė ėshtė pak ta quash paradoksale, ku ministri i Jashtėm dhe njė parti aleate pretendojnė futjen e Ēamėrisė nė dosjen shqiptaro-greke, kurse njė koleg i tij, po ministėr, akuzohet se u deklaron neonazistėve grekė se po lufton prej vitesh pėr kauzėn e Vorio-Epirit.

Ky pėrvjetor unikal i themelimit tė shtetit shqiptar, po na ofron me bollėk, veē ndjenjave tė pastra tė shumicės dėrrmuese tė popullit shqiptar, edhe shumė patriotizėm tė shtirur, por edhe antishqiptarizėm “tė sinqertė”. I pari, patriotizmi i shtirur, shpaloset nga mėngjesi nė mbrėmje nė televizione, gazeta, rrugė e faqe muresh, nė formėn e pėrbetimeve nga mė patetiket e pse jo, qesharaket. Kurse i dyti, antishqiptarizmi “i sinqertė”, mė i ftohtė dhe i kalkuluar se i pari, na vjen pėrmes qėndrimeve konkrete tė shteteve fqinjėve, por edhe politikave e akteve, veprimit e mosveprimit qė segmente tė politikės sė kėtij vendi, deri edhe qeveria e tij, ndėrmarrin orė e ēast nė dėm tė interesave tona shtetėrore e kombėtare. Marrėdhėniet tona aktuale pėr njė numėr ēėshtjesh delikate me Greqinė, janė njė nerv i zbuluar, qė provon se nuk mjafton ta duash vendin me fjalė, me flamuj, me dreka e darka apo edhe me koncerte tė Rihanės.

Dje Kryeministri deklaronte me tė drejtė nė njė aktivitet pėr Kosovėn, se “ne jemi tė pėrkohshėm, territoret janė tė pėrjetshme”. Nuk ka frazė mė tė saktė, sikur nė mes tė mos qėndronin ato 350 kilometra katrorė det, qė kjo qeveri ia dhuroi nė “sini tė argjendtė” fqinjit tonė jugor.

Ēėshtja e ruajtjes sė interesave tonė kombėtare nuk ėshtė njė retorikė e thatė. Pėrtej anės sė shtyrė e teatrale tė nacionalizmit tė ri shqiptar tė viteve tė fundit, pėrtej pjesės iracionale tė muzės patriotike qė shfaq njė pjesė e shoqėrive shqiptare nė tė gjitha viset e Ballkanit, mbrojtja e interesave tona si shtet dhe si komb nuk ėshtė asfare njė retorikė me ēmim tė lirė. Krejt e kundėrta. Shumė shpesh, nė ēdo ditė dhe nė ēdo moment konkret, kjo nevojė parėsore, ky instinkt bazė i kombit, shfaqet nė forma nga mė konkretet, e disa herė mė banalet. Sepse, vjen fjala, edhe tė (mos) mbash nė qeveri njė ministėr qė shkon e ulet me kundėrshtarėt mė tė artikuluar tė shqiptarėve, ėshtė njė ēėshtje banale. Por edhe shumė e rėndėsishme nė tė njėjtėn kohė.
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga ky opinionist
 
Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga

Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga "mjetet" qė opozita ka pėrdorė sot kundėr qeverisė nė protestėn e mbajtur nė Tiranė.